PARTNER PORTALU
  • BGK

Droga krajowa 74 zostanie jednak przebudowana?

  • PAP    6 marca 2015 - 22:12

Wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Rynasiewicz poinformował, że jest szansa na przebudowę świętokrzyskiego odcinka drogi S74.
Miejsce roboczej wizyty wiceszefa resoru infrastruktury i rozwoju nie zostało wybrane przypadkowo. Gmina Miedziana Góra od dłuższego czasu prowadzi starania na rzecz budowy obwodnicy najgęściej zabudowanych miejscowości ulokowanych na osi obecnej drogi krajowej nr 74.

"Zależy nam na tym, aby ten odcinek drogi w miarę możliwości jak najszybciej został zrealizowany" - powiedział dziennikarzom wójt gminy Zdzisław Wrzałka. Dodał, że chodzi o odcinek przebiegający od miejscowości Kostomłoty, położonej blisko węzła Kielce-Zachód (Skrzyżowanie DK 74 i S7) do Mniowa.

Innym odcinkiem często wspominanym przez świętokrzyskich polityków jest obwodnica Wąchocka położonego na drodze krajowej nr 42 łączącej m.in. Końskie i Skarżysko-Kamienną ze Starachowicami.

Problem w tym, że wspomniane odcinki dróg nr 74 i 42 nie znalazły się nawet na liście rezerwowej rządowego projektu Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad. Na liście podstawowej zamieszczono cztery inne inwestycje z regionu świętokrzyskiego - dokończenie drogi S7, obwodnice Morawicy (S73) i Opatowa (S74 i DK 9) oraz tzw. mała obwodnica Ostrowca Świętokrzyskiego.

"Dzisiaj lobbujemy za tym, aby pozostałe inwestycje drogowe ważne dla regionu znalazły się w planach rządowych" - powiedziała szefowa świętokrzyskich struktur PO Marzena Okła-Drewnowicz.

Poszerzenie listy rezerwowej jest możliwe jedynie dzięki ewentualnym oszczędnościom poprzetargowym. Te mogą pojawić się do końca maja, kiedy zakończy się około trzydziestu przetargów dotyczących różnych dróg w kraju. "Te oszczędności pozwalają nam zrewidować projekt planu (budowy dróg - PAP). Żadną sztuką jest wpisać na listę rezerwową kolejną drogę. Sztuką jest wpisać ją w taki sposób, żeby ona miała szanse wskoczyć na listę bieżącą" - wyjaśnił Rynasiewicz.

Według wiceministra największą szansę wśród świętokrzyskich dróg na dodanie do listy rezerwowej ma trasa nr 74. "Jest wpisana w sieć TEN-T (Transeuropejska Sieć Transportowa - PAP) i można na nią przeznaczyć środki europejskie" - dodał.

Droga krajowa nr 74 łączy Sulejów w województwie łódzkim z przejściem granicznym z Ukrainą w Zosinie w województwie lubelskim. W granicach województwa świętokrzyskiego przebiega przez powiaty: konecki, kielecki, miasto Kielce oraz powiat opatowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.