PARTNER PORTALU
  • BGK

Droga S5, południowa obwodnica Warszawy, Europejski Bank Inwestycyjny przekaże 800 mln euro kredytów

  • pap/pt    20 lipca 2015 - 12:52
Droga S5, południowa obwodnica Warszawy, Europejski Bank Inwestycyjny przekaże 800 mln euro kredytów
Budowa południowej obwodnicy ma usprawnić ruch tranzytowy wokół Warszawy - fot.ptwp

800 mln euro trafi na budowę południowej obwodnicy Warszawy oraz drogi ekspresowej S5, dzięki kredytom Europejskiego Banku Inwestycyjnego udzielonym Bankowi Gospodarstwa Krajowego - poinformował w poniedziałek BGK.
Jak wyjaśnił Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), długoterminowy kredyt z EBI w wysokości 550 mln euro umożliwi wybudowanie kilku odcinków drogi ekspresowej S5, prowadzącej od autostrady A1 koło Grudziądza, przez Bydgoszcz do Wrocławia.

162 km za kredyty EBI

"Łączna długość odcinków drogi ekspresowej sfinansowanych kredytem EBI to 162,5 km; będą one przebiegać pomiędzy miejscowością Nowe Marzy, Bydgoszczą i Mielnem oraz pomiędzy Wronczynem a Radomickiem" - podkreślił BGK.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił ponadto długoterminowego kredytu w wysokości 250 mln euro na budowę południowego odcinka obwodnicy Warszawy pomiędzy ulicą Puławską a Lubelską, o długości 18,6 km. Przypomnijmy, że firmy biorące udział w przetargu na budowa południowej obwodnicy Warszawy złożyły odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Budowa może się więc opóźnić

Nowy most na Wiśle

"Część kredytu od EBI sfinansuje również budowę nowego mostu na Wiśle, który odciąży ruch na ośmiu mostach drogowych w stolicy. Budowa obwodnicy oraz mostu ma na celu usprawnienie ruchu tranzytowego wokół Warszawy" - dodano.

BGK podkreślił też, że oba projekty mają przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach i ochrony środowiska. Zakładają one montaż ekranów akustycznych, budowę przejścia dla zwierząt, a także kanałów melioracyjnych. "W okresie budowy przewiduje się znaczny wzrost tymczasowego zatrudnienia" - zapewnił bank.

W ubiegłym roku EBI udzielił kredytów w wysokości ponad 1,8 mld euro na budowę kilku odcinków polskich dróg ekspresowych

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.