PARTNER PORTALU
  • BGK

Droga wojewódzka Gdańsk – Starogard Gdański zostanie rozbudowana

  • PAP/EM    15 marca 2017 - 16:38
Droga wojewódzka Gdańsk – Starogard Gdański zostanie rozbudowana
Rozbudowa odcinka drogi wojewódzkiej nr 222 będzie podzielona na pięć etapów (Fot. pl.wikipedia.org oraz Google.com/maps)

Prawie 30 km drogi wojewódzkiej nr 222 na odcinku Gdańsk-Starogard Gdański ma być przebudowane do połowy 2019 roku. Około 85 mln zł na ten cel przekażą władze samorządowe województwa pomorskiego.
• Podpisano umowę w sprawie rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 222 na odcinku Gdańsk-Starogard Gdański. Prace budowlane mają się rozpocząć w najbliższych miesiącach.

• W ramach inwestycji jezdnia będzie poszerzona do 7 metrów, poprawi się także jej nośność do 115 kN, przebudowane zostaną skrzyżowania oraz wybudowany zostanie ciąg pieszo-rowerowy, a na niektórych odcinkach powstaną także zatoki autobusowe i oświetlenie.

• Marszałek województwa, Mieczysław Struk zwrócił uwagę, że jest to jedna z inwestycji drogowych w Pomorskiem, które mają poprawić dojazd do autostrady A1.

• Trwają przygotowania do rozpoczęcia przebudowy innych dróg w regionie, m.in. drogi nr 211 Kartuzy-Sierakowice oraz dróg w rejonie Bytowa i Słupska.

W Gdańsku przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich i firmy Skanska S.A., która jest generalnym wykonawcą podpisali umowę w sprawie rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 222 na odcinku Gdańsk-Starogard Gdański. Prace mają się zakończyć do połowy 2019 roku.

Inwestycja będzie realizowana z podziałem na pięć odcinków: Gdańsk - Straszyn (ok. 1,4 km), Straszyn - Żuława (ok. 3,5 km), Żuława - Trąbki Wielkie (ok 6,3 km), Gołębiewo Wielkie - Gołębiewko (ok. 2,6 km) oraz Godziszewo - Starogard Gdański (ok. 13,5 km).

W ramach inwestycji na tych odcinkach jezdnia będzie poszerzona do 7 metrów, poprawi się także jej nośność do 115 kN, przebudowane zostaną skrzyżowania oraz wybudowany zostanie ciąg pieszo-rowerowy, a na niektórych odcinkach powstaną także zatoki autobusowe i oświetlenie.

Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, Grzegorz Stachowiak zapowiedział, że jeszcze w marcu mają być wykonane prace przygotowawcze, m.in. wycinka drzew. Główne prace mogą się rozpocząć w maju-czerwcu. Podkreślił, że roboty nie będą prowadzone jednocześnie na wszystkich pięciu odcinkach. "Wykonawca chce realizować jeden odcinek i dopiero po jego zakończeniu rozpoczynać prace na następnym" - wyjaśnił. Na razie nie wiadomo, który z odcinków będzie przebudowywany jako pierwszy. Prace budowlane spowodują utrudnienia z przejazdem.

Samorządowcy z terenów, przez które przebiega droga podkreślają, że na remont drogi czekali wiele lat. "Modernizacja drogi ma ogromne znaczenie dla gminy" - przekonuje wójt gminy Pruszcz Gdański, Magdalena Kołodziejczak i tłumaczy, że rozbudowa oznacza przede wszystkim: poprawę bezpieczeństwa, upłynnienie ruchu oraz umożliwienie uruchomienia nowych terenów inwestycyjnych w gminie.

Marszałek województwa, Mieczysław Struk zwrócił uwagę, że jest to jedna z inwestycji drogowych w Pomorskiem, które mają poprawić dojazd do autostrady A1.

Podpisana w środę umowa jest dziewiątą w zakresie przebudowy dróg w perspektywie unijnej 2014-2020. Marszałek podkreślił, że pomorskie jest liderem w kraju pod względem wielkości funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego wykorzystywanych z obecnej perspektywy budżetowej. "Wynika to głównie z tego, że już w poprzednim okresie programowania pracowaliśmy nad przygotowaniem dokumentacji, na co dostaliśmy zgodę Komisji Europejskiej" - tłumaczy.

Struk powiedział, że trwają przygotowania do rozpoczęcia przebudowy innych dróg w regionie, m.in. drogi nr 211 Kartuzy-Sierakowice oraz dróg w rejonie Bytowa i Słupska.

Stachowiak poinformował, że obecnie na Pomorzu przebudowywanych jest ponad sto kilometrów dróg wojewódzkich. Prace na większości z nich mają się zakończyć w 2018.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.