PARTNER PORTALU
  • BGK

Drogi, 1050 drzew wzdłuż dróg w warmińsko-mazurskim

  • pap/pt    13 listopada 2015 - 09:58
Drogi, 1050 drzew wzdłuż dróg w warmińsko-mazurskim
Wzdłuż dróg na Warmii i Mazurach mają wrócić wycięte wcześniej drzewa

Przy drogach wojewódzkich w woj. warmińsko-mazurskim w ramach akcji odtwarzania przydrożnych alei zasadzono dotąd 1050 drzew. Młode drzewa rosną nieco dalej od jezdni niż historyczne aleje, z których słynie region.
Od dwóch lat Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie odtwarza przydrożne aleje. Wiele z tych przedwojennych wycięto w ostatnich latach podczas modernizowania, naprawiania i poszerzania krętych i zniszczonych szos.

Kontrowersyjna wycinka

Wycinka wzbudziła szereg kontrowersji i sprzeciwów, ponieważ przydrożne aleje są charakterystyczną cechą krajobrazu kulturowego Warmii i Mazur.

W odpowiedzi na te protesty olsztyńscy drogowcy zdecydowali o odtwarzaniu alei. Młode drzewa nie są sadzone bezpośrednio przy jezdniach, ale w odległości kilku metrów od szos tak, by w przyszłości nie stanowiły bezpośredniego zagrożenia dla kierowców.

Młode drzewa sadzone są także za rowami odwadniającymi - to z kolei ma ułatwić wykaszanie poboczy.

Plan na wiele lat

"Te 1050 drzew to jeszcze nie koniec, aleje chcemy odtwarzać w najbliższych kilkunastu, a może i kilkudziesięciu latach" - przyznała  Marta Kuprian z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie.

Przyznała, że drogowcy będą starali się pozyskać zewnętrzne źródło finansowania na zakup sadzonek. Dotąd bowiem drogowcy sami ponosili koszty dotyczące odtwarzania alei (posadzenie 300 drzew to koszt ok. 25 tys. zł ).

Nowe aleje zasadzono dotąd m.in. w okolicach Grunwaldu między Rychnowem a Frygnowem i przy drodze Milewo-Kalinowo.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • ewa, 2015-11-16 09:35:57

    tak.A w Zabrzu które jest najbardziej zanieczyszczone na świecie- drzewa się masowo wycina .Biednyś boś głupi a głupiś boś biedny /ludowe/