PARTNER PORTALU
  • BGK

Drogi: elektroniczne opłaty za przejazd autostradami od 2018 roku

  • pap/pt    20 lipca 2015 - 13:38
Drogi: elektroniczne opłaty za przejazd autostradami od 2018 roku

Na razie elektornicznie za przejazd polskim drogami płacą kierowcy ciężarówek - fot.ptwp

Wiceminister Paweł Olszewski, potwierdza, że elektroniczny system poboru opłat za przejazdy autostradami ruszy w 2018 roku.
Resort infrastruktury i rozwoju jest w fazie przygotowywania rozwiązań dotyczących uniwersalnych zasad elektronicznego systemu poboru opłat. Po testach będziemy gotowi wprowadzić go od 2018 r.- mówi wiceminister Paweł Olszewski.

"Ma on odpowiadać przede wszystkim na potrzeby użytkowników dróg. Podtrzymuję harmonogram, o którym mówiła minister Maria Wasiak, że w połowie 2016 r. mogłoby nastąpić rozpisanie przetargu na elektroniczny system poboru opłat, w 2017 r. odbyłyby się testy i bylibyśmy gotowi do jego wdrożenia w 2018 r." - dodał Olszewski.

Jeszcze niedawno obiecywano, że zmodernizowanie systemu i wprowadzenie elektronicznych opłat na autostradach będzie gotowy na rok 2016.

Bramki zostaną do 2035 roku

Przypomniał, że umowy koncesyjne są tak skonstruowane, iż bramki na autostradach mają być stosowane do 2035 r.

"Można rozważać wariant zlikwidowania tych bramek, natomiast nie mam poczucia, by koszty finansowe związane z likwidacją były uzasadnione. Nie zmienia to postaci rzeczy, że trzeba równolegle - i to robimy - pracować nad zmianą systemu poboru opłat" - ocenił wiceminister.

Zapewnił, że trwają prace nad znalezieniem nowego rozwiązania.
"Szukamy rozwiązania, które będzie miało wspólny mianownik dla wszystkich autostrad tak, aby opłaty były pobierane elektronicznie i tym samym przejazdy przez autostrady zarówno te otwarte, bez bramek jak i te, na których są bramki, były płynne" - powiedział Olszewski.

Jak wyjaśnił, ostatnia nowelizacja ustawa o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, która dała możliwość podnoszenia bramek w razie zatorów na autostradach zarządzanych przez państwo, "nie nastąpiła ze względu na ewentualne korki, bądź remonty na autostradach".

"Te rozwiązania, które wprowadziliśmy w ustawie o autostradach płatnych i Krajowym Funduszu Drogowym dają przede wszystkim możliwość, której do tej pory Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie miała, aby w sytuacji zagrożenia życia i bezpieczeństwa móc podnosić bramki. To GDDKiA musi i ma wypracować procedury na tego typu okoliczności" - powiedział Olszewski.

Przepisy mają zastosowanie wyłącznie wobec GDDKiA, która pobiera opłaty za przejazdy autostradą. Chodzi o odcinki autostrady A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław (węzeł Bielany Wrocławskie) - Sośnica (węzeł Sośnica).

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.