PARTNER PORTALU
  • BGK

Drogi, Lublin: droga dojazdowa do obwodnicy otwarta

  • pap/pt    3 października 2015 - 11:51

Zakończyła się budowa blisko 4 km drogi dojazdowej do obwodnicy Lublina. Inwestycję za ponad 53 mln zł sfinansowano z budżetu miasta, samorządu województwa lubelskiego i dotacji unijnej. To trzecia, wybudowana przez miasto, droga dojazdowa do obwodnicy.
"Kierowcy mogą już korzystać z nowej drogi i węzła łączącego ją z obwodnicą północną, z którego można jechać w kierunku Warszawy lub Zamościa czy Białegostoku" - powiedział Karol Kieliszek z biura prasowego Urzędu Miasta w Lublinie.

Nowo wybudowana droga to przedłużenie ulicy Poligonowej w Lublinie. Kieliszek powiedział, że umożliwia ona wyprowadzenie z części miasta ruchu tranzytowego na trasie z Rzeszowa do Białegostoku, Zamościa czy Chełma. Północno-wschodnia obwodnica łączy się z drogami ekspresowymi: S17 (Warszawa - Lublin - Zamość - granica z Ukrainą), S19 (Rzeszów - Lublin - Białystok) i S12 (Radom - Lublin - Chełm - granica z Ukrainą).

Będzie można ominąć Lublin

Po wybudowaniu zachodniej obwodnicy Lublina (inwestycję realizuje obecnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad), która będzie fragmentem drogi nr 19 i połączy się obecną obwodnicą północno-wschodnią, ruch na trasie z Rzeszowa do Warszawy, Białegostoku, Zamościa czy Chełma będzie możliwy już bez konieczności wjeżdżania do Lublina, a tylko obwodnicą.

Dla mieszkańców Lublina rozbudowa ulicy Poligonowej w połączeniu z wybudowaną w ubiegłym roku ulicą Zelwerowicza tworzy dogodne, nowe połączenie między dzielnicami w północnej części miasta.

Budowa nowej dwujezdniowej drogi dojazdowej do obwodnicy była podzielona na dwa zadania. Pierwsze - finansowane przez miasto Lublin - dotyczyło rozbudowy ulicy Poligonowej i wybudowania nowego jej odcinka do granic administracyjnych miasta; łącznie prawie 2,6 km drogi. Inwestycja objęła też m.in. budowę wiaduktu, zatok autobusowych, chodników, tras rowerowych, przebudowę skrzyżowań.

Koszt tego zadania to ponad 38 mln zł, z czego 32 mln stanowi dofinansowanie, które miasto otrzymało z unijnego Programu Polska Wschodnia.

Za pieniądze samorządu

Drugie zadanie - 1,2 km drogi od granicy administracyjnej Lublina do węzła Jakubowice na obwodnicy - sfinansował samorząd województwa lubelskiego jako budowę drogi wojewódzkiej nr 809. Koszt budowy to prawie 15,6 mln zł, z czego ponad 13 mln zł to dofinansowanie unijne z programu Polska Wschodnia.

Nowa droga jest trzecią - budowaną przez miasto - drogą dojazdową do obwodnicy Lublina. W ubiegłym roku oddano do użytku przebudowaną Aleję Solidarności, która prowadzi do węzła Sławinek, w kierunku Warszawy, natomiast w 2013 r. - przebudowaną ul. Mełgiewską, która stała się dwupasmową trasą prowadzącą do obwodnicy w kierunku wschodnim i jednocześnie do Portu Lotniczego Lublin w podlubelskim Świdniku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.