PARTNER PORTALU
  • BGK

Drogi, obwodnica Czarnkowa otwarta

  • pap/pt    17 października 2015 - 08:15
Drogi, obwodnica Czarnkowa otwarta

Obwodnica Czarnkowa miała być oddana w 2012 roku - fot. wzdw.pl

Po wielu problemach otwarto obwodnicę Czarnkowa w Wielkopolsce. Inwestycja miała być ukończona w roku 2012, ale trzykrotnie zmieniano wykonawcę.
16 października  pierwsze samochody przejechały obwodnicą Czarnkowa. Trasa o długości ponad 6,5 km powstała w ciągu drogi wojewódzkiej 178. Jest to jedna z dróg prowadzących nad morze, która w sezonie jest często wybierana przez kierowców.

Przez Czarnków nad morze

Jak przyznał burmistrz Czarnkowa Franciszek Strugała, mieszkańcy przyjęli otwarcie obwodnicy z zadowoleniem. "Odciążyła ona ruch w centrum miasta, szczególnie ciężkich pojazdów. Dewastowały one centrum, które jest wpisane do rejestru zabytków. Poprawiło się również bezpieczeństwo" - dodał.

Strugała zwrócił uwagę na lokalizację Czarnkowa - przez miasto przebiega droga prowadząca nad morze Bałtyckie, głównie w okolice Kołobrzegu. "Teraz przejazd będzie szybszy, płynniejszy" - powiedział.

Obwodnica kosztowała 88,6 mln zł, udział środków z UE wyniósł 69,7 mln zł. Inwestycja współfinansowana była w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007 - 2013.

Samorząd dołożył do obwodnicy

Droga była wyczekiwana przez lokalną społeczność, która zaakceptowała finansowy i organizacyjny wkład samorządu w ten projekt. "Mimo braku obowiązku nasze miasto było skłonne ponieść koszty przygotowania koncepcji obwodnicy, dokumentacji, spraw geodezyjnych i wykupów gruntów" - mówił Strugała.

Burmistrz przypomniał o problemach z wykonawcami - dopiero trzecia firma ukończyła trasę, a obwodnica pierwotnie miała być gotowa w 2012 r.

Nowa droga ma również umożliwić zwiększenie mobilności mieszkańców regionu oraz zapewnić dogodny dojazd do terenów inwestycyjnych.

Oprócz budowy obwodnicy powstały chodniki i ścieżki rowerowe, drogi serwisowe, trzy wiadukty oraz ekrany akustyczne

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Maly, 2015-10-17 22:48:03

    Ha ha obwodnica jechałem juz 10.10 a pierwsze samochody jechały 9.10