PARTNER PORTALU
  • BGK

Drogi, obwodnica Nowego Sącza musi powstać do końca roku

  • pap/pt    13 października 2015 - 14:10
Drogi, obwodnica Nowego Sącza  musi powstać do końca roku

Budowa obwodnicy zachodniej Nowego Sącza jest zaawansowana w około 80 proc.

Budowa obwodnicy zachodniej Nowego Sącza, która ruszyła w maju przebiega zgodnie z harmonogramem. Inwestycja musi zostać zakończona i rozliczona do końca tego roku, inaczej straci unijną dotację.
Budowa obwodnicy zachodniej Nowego Sącza jest zaawansowana w około 80 proc. i przebiega zgodnie z harmonogramem - poinformował we wtorek starosta nowosądecki Marek Pławiak. Inwestycja musi zostać zakończona i rozliczona do końca tego roku, inaczej straci unijną dotację.

Według starosty, prace budowlane prowadzone są na całej długości obwodnicy, biegnącej od skrzyżowania z obwodnicą Starego Sącza do Biczyc Dolnych. Kończy się m.in. układanie podbudowy i warstwy ścieralnej nawierzchni. Trwa budowa chodników, ronda w Podrzeczu, a także montaż ekranów dźwiękochłonnych.

Ekspresowe tempo budowy

Budowa obwodnicy rozpoczęła się w maju tego roku, choć pierwotnie miała ruszyć rok wcześniej. Inwestycja ma zagwarantowane unijne dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 (MRPO).

Wynosi ono 34 mln zł, przy wartości całego zadania na poziomie ponad 40 mln zł. Zgodnie z uzgodnieniami poczynionymi z zarządem województwa zadanie powinno zostać zakończone do 30 listopada, a rozliczone do końca 2015 r.

Skargi do SKO

Inwestycję wstrzymało zaskarżenie decyzji środowiskowej wydanej przez wójta gminy Podegrodzie, które złożyło do Samorządowego Kolegium Odwoławczego kilkoro mieszkańców tej miejscowości.

We wrześniu zeszłego roku SKO w Tarnowie utrzymało w mocy decyzję środowiskową. Protestujący odwołali się od decyzji SKO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który zawiesił sprawę, ponieważ zmarła jedna osoba, będąca stroną postępowania. Zostanie ono wznowione, gdy spadkobiercy tej osoby zostaną ustaleni i powiadomieni.

W ramach przedsięwzięcia powstaje ponad 6 kilometrów drogi, która biegnie od skrzyżowania z obwodnicą Starego Sącza i Podegrodzia do Biczyc Dolnych, gdzie łączy się z drogą krajową nr 28 oraz niedawno ukończoną północną obwodnicą Nowego Sącza.

Na trasie jednojezdniowej obwodnicy znajdują się trzy mosty na potokach Kraśnianka, Niskówka i Brzezna oraz trzy wiadukty.

Jak oceniają władze regionu, budowa zachodniej obwodnicy Nowego Sącza pozwoli wyprowadzić ruch poza coraz bardziej zakorkowane miasto i da wyraźną ulgę mieszkańcom.

"Gdy powstanie łącznik obwodnicy północnej i zachodniej, Nowy Sącz można będzie objechać bez konieczności wjeżdżania do miasta" - zapowiedział marszałek województwa Marek Sowa

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.