PARTNER PORTALU
  • BGK

Drogi, opolskie: przetarg na obwodnicę Czarnowąsów

  • pt    7 sierpnia 2015 - 12:49
Drogi, opolskie: przetarg na obwodnicę Czarnowąsów

Prace przy drodze z Opola do Czarnowąsów, rozpoczęte w tym roku, zakończą się za dwa lata

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu ogłosił przetarg budowę obwodnicy na drodze nr 45. Prace warte 160 mln zł mają ruszyć jeszcze w tym roku.
Szacunkowy koszt obwodnicy Czarnowąsów to 160 mln złotych. Pieniądze na tej realizację pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

Przedsięwzięcie będzie realizowane na dwóch odcinkach, obejmując tym samym obręb miasta Opola oraz tereny pozamiejskie. Prace, rozpoczęte w tym roku, zakończą się za dwa lata.

Trasa projektowanej obwodnicy rozpoczyna się węzłem drogowym „Północnej obwodnicy Opola w ciągu drogi krajowej nr 45”, a kończy się włączeniem do drogi wojewódzkiej nr 454 pomiędzy miejscowościami Czarnowąsy i Borki.

Co zostanie zrobione?

Zakres planowanego przedsięwzięcia obejmował będzie ponadto przebudowę dróg istniejących wraz z odwodnieniem.

Powstanie 6 skrzyżowań, 5 typu rondo oraz 5 obiektów mostowych (4 wiadukty i 1 most), w tym most nad rzeką Mała Panew oraz wiadukt nad linią kolejową i bocznicą do elektrowni. Pojawi się także miejsca kontroli pojazdów wraz ze stanowiskiem ważenia.

Do oświetlenia drogi posłuży technologia typu LED.

Dostosowana zostanie także kolidująca infrastruktura techniczna m.in. sieć wodociągowa, ciepłownicza, gazowa, kanalizacja sanitarna, sieć teletechniczna oraz sieci elektroenergetyczne niskich, średnich i wysokich napięć.

Nasadzona zostanie roślinność izolacyjna, na wybranych odcinkach powstaną ekrany akustyczne. Na nowym odcinku obwodnicy Czarnowąsów pojawią się także urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Budowa 5,3 km odcinka to pierwszy z etapów obwodnicy Czarnowąsów. W latach 2018 – 2020 planuje się powstanie jej kolejnego odcinka, obejmującego Borki, Dobrzeń Mały i Wielki.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Michal, 2015-08-31 11:23:06

    Czy na odcinku 5,3 km planuje się 5 rond (czyli co kilometr - rondo) to ciekawa obwodnica będzie!!....jazda prawie jak bez obwodnicy :-)