PARTNER PORTALU
  • BGK

Drogi, Pomorskie: więcej dojazdów do A1

  • pt/pap    5 maja 2016 - 15:18
Drogi, Pomorskie: więcej dojazdów do A1
W najbliżzym czasie poprawi się połączenie drogi wojewódzkiej nr 222 z autostradą A1 oraz z Tczewem i z Trójmiastem.(fot.ptwp.pl)

• W Gdańsku podpisane zostały umowy w sprawie przyznania dofinansowania na projekty dotyczące rozbudowy dróg wojewódzkich nr 224, 226 i 521 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020.
• Koszt wszystkich projektów to ponad 151 mln zł, z czego dofinansowanie w ramach RPO stanowi 122,81 mln zł.
Umowy dotyczą trzech projektów: rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 224 na odcinku Godziszewo - węzeł autostrady A1 "Stanisławie" o wartości 33,49 mln zł, rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 226 na odcinkach: węzeł "Rusocin" autostrady A1 - Pruszcz Gdański oraz Pruszcz Gdański - Przejazdowo o wartości 52,29 mln zł oraz rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 521 na odcinku Kwidzyn-Prabuty o wartości 65,23 mln zł.

Wicemarszałek województwa, Ryszard Świlski powiedział, że planowane inwestycje należą do przedsięwzięć realizowanych w ramach tzw. "kręgosłupa transportowego województwa pomorskiego".

"Wiedzieliśmy, że po zbudowaniu autostrady sprawą kluczową będzie budowa dróg dojazdowych do A1" - wyjaśnił. Jak ocenił, "po realizacji inwestycji ten szkielet transportowy będzie już praktycznie uzupełniony".

Droga wojewódzka nr 224 będzie rozbudowana na odcinku o długości około 9,4 km, od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 222 w miejscowości Godziszewo do węzła "Stanisławie" autostrady A1.

Zostanie poszerzona jezdnia drogi, zostanie wzmocniona jej konstrukcja, przebudowane zostaną skrzyżowania, a na całym odcinku zostanie wybudowany ciąg obsługujący ruch pieszy i rowerowy.

Dzięki inwestycji poprawi się połączenie drogi wojewódzkiej nr 222 z autostradą A1 oraz z Tczewem i z Trójmiastem.

Droga wojewódzka nr 226 będzie rozbudowana na odcinkach: węzeł "Rusocin" autostrady A1 - Pruszcz Gdański oraz Pruszcz Gdański - Przejazdowo, o łącznej długości około 9,3 km. Zostaną m.in. przebudowane skrzyżowania z drogami podporządkowanymi oraz powstaną ciągi dla pieszych i rowerzystów.

Dzięki rozbudowie drogi wojewódzkiej nr 521 o długości około 18,9 km na odcinku Kwidzyn-Prabuty poprawi się połączenie z mostem przez Wisłę w Kwidzynie. "To jest też połączenie z granicą województwa warmińsko-mazurskiego" - dodał.

Ocenił, że dzięki inwestycjom poprawi się nie tylko dostępność komunikacyjna w regionie, ale też wzrośnie bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.

Marszałek zakłada, że planowane prace powinny rozpocząć się już w czerwcu i potrwać do końca 2018 roku. Obecnie trwa procedura przetargowa.

W ramach RPO WP 2014-2020 dofinansowanie przyznano już też na rozbudowę dróg wojewódzkich na odcinku od Starogardu Gdańskiego do węzła autostrady A1 "Pelplin" oraz budowę obwodnicy Kartuzy (Etap I). Podano, że łączna wartość wszystkich pięciu projektów wynosi ponad 250 mln zł, a całkowite dofinansowanie przyznane dla projektów to około 210 mln zł.

Świlski podał, że w najbliższym czasie będą rozstrzygane przetargi na budowę obwodnicy Debrzna i przebudowę drogi wojewódzkiej nr 222.

RPO województwa pomorskiego 2014-2020 - o wartości prawie 1,864 mld euro - po raz pierwszy tworzą dwa fundusze: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (1,3 mld) i Europejski Fundusz Społeczny (524 mln)

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.