PARTNER PORTALU
  • BGK

Drogi powiatowe pełne dziur. W Kołbaskowie znaleźli na to sposób

  • przeclaw24.pl    22 sierpnia 2016 - 12:39
Drogi powiatowe pełne dziur. W Kołbaskowie  znaleźli na to sposób
Wszystkie nowe łaty są ponumerowane i udokumentowane. (fot.przeclaw24.pl)

Dróg powiatowych na terenie gminy Kołbaskowo jest sporo. Dokładnie 58 km. O ile stan dróg gminnych czy krajowych na tym terenie nie budził większych uwag mieszkańców. To uwag do dziur i nierówności na drogach powiatowych było zawsze mnóstwo. Nie pomagały apele sołtysów, radnych czy wójta. Poprzednia Rada Powiatu w budżecie zapisywała jedynie kwotę 150 tys zł na ich naprawę. I tę kwota trzeba było jeszcze podzielić na trzy okoliczne gminy. Teraz środki są znacznie większe.
Dziurawe drogi to od lat wielki problem w powiecie polickim. Ze względu na bardzo ograniczone możliwości budżetu starostwa powiatowego łatane były jedynie prowizorycznie. Najczęściej po sezonie zimowym zasypywano je mieszanką bitumiczną a następnie poprawiano ręcznym ubijakiem. W tym roku zrobiono to inaczej.

Pierwsza umowa dotyczyła wszystkich dróg powiatowych na terenie gmin Kołbaskowo, Police i Dobra - mówi Magdalena Sochanowska naczelnik Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg w Starostwie Powiatowym w Policach. Opiewała ona na kwotę 400 tys zł. Prace przy łataniu dziur na gorąco wykonywała firma Data Trans z Pyrzyc. Umowa skończyła się na początku lipca. Wygospodarowaliśmy kolejne środki na naprawę dróg w okresie letnim - to jest 50 tys zł. Będziemy jeszcze przesuwać środki tak aby zdobyć finansowanie na okres jesienny - dodaje.

Jak się mogli ostatnio przekonać kierowcy wszystkie nowe łaty są ponumerowane i udokumentowane. Na każdą z nich wykonawca udziela trzyletniej gwarancji. I jeśli po sezonie zimowym pierwszym czy drugim z łaty nic nie zostanie to zostanie ona odtworzona bezpłatnie w ramach gwarancji.

- Jesteśmy w stanie wyłapać, w którym miesiącu każda łata została wbudowana i pilnujemy tej gwarancji. Jeszcze nie zdarzyło się nam z tego prawa skorzystać. Jeśli mieszkańcy zauważą, że coś się z nimi dzieje, prosimy o kontakt ze Starostwem pod numerem 91 4328104 lub 91 4328105 lub 91 4328153. Staramy się sami je kontrolować, ale wiadomo teren jest rozległy - dodaje M. Sochanowska.

- Budujące jest to, że remonty odbywają się przed zimą - mówi wójt Małgorzta Schwarz. W poprzedniej kadencji na remonty musieliśmy czekać lata. Drogi mamy w miarę bezpieczne, ale z przykrością muszę stwierdzić, że ich stan jest jeszcze daleki do doskonałości. Jedne dziury się klei, pojawiają się drugie. Mieszkańcy nie zgłaszają już tak dużo uwag jak wcześniej, też widzą że jest progres w tym zakresie - komentuje.

Oczywiście najlepiej byłoby generalnie wyremontować wszystkie 58 kilometrów powiatówek na terenie gminy Kołbaskowo, ale zadanie mogłoby kosztować ponad 100 mln zł. Sam odcinek drogi Siadło Górne - Siadło Dolne - Kurów - Ustowo miał kosztować ponad 20 mln zł. Takich pieniędzy w budżecie żadnego z samorządów z pewnością przez wiele lat się nie znajdzie.

Władzie powiatu i gminy w najbliższym czasie planują zawrzeć porozumienie i wspólnymi siłami oraz z dofinansowaniem zewnętrznym wyremontować kilka odcinków dróg. Na pierwszej powakacyjnej sesji zostanie przyjęta specjalna uchwała w tej sprawie. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.