PARTNER PORTALU
  • BGK

Drogi, Wałbrzych i GDDKiA podpisały umowę w sprawie budowy obwodnicy

  • pap/pt    12 października 2015 - 14:36
Drogi, Wałbrzych i GDDKiA podpisały umowę w sprawie budowy obwodnicy
Obwodnica Wałbrzych będzie miła 6 km długości

Samorząd Wałbrzycha będzie inwestorem przy budowie obwodnicy miasta, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad sfinansuje jedynie odcinki pozamiejskie. Prace powinny się rozpocząć w 2017 r., a obwodnica będzie gotowa w 2019 r.
Dolnośląskie - Podpisano porozumienie ws. obwodnicy Wałbrzycha
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad i samorząd Wałbrzycha podpisali w poniedziałek porozumienie ws. budowy obwodnicy Wałbrzycha. "Jestem pewny, że ta droga powstanie w terminie" - powiedział po podpisaniu umowy wicepremier Tomasz Siemoniak.

Dyrektor wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Robert Radoń wyjaśnił, że dzięki zawartemu z samorządem Wałbrzycha porozumieniu będzie można sfinansować budowę drogi w większości ze środków unijnych. Pieniądze będą pochodzić z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

"To nowy sposób wsparcia dla miast na prawach powiatu. Dlatego inwestorem całości będzie samorząd Wałbrzycha, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad sfinansuje jedynie odcinki pozamiejskie. Liczymy, że prace powinny się rozpocząć w 2017 r., a obwodnica będzie gotowa w 2019 r." - powiedział Radoń.

6 km drogi za 350 mln

Planowane jest wybudowanie sześciu kilometrów drogi, jej koszt ma wynieść 350 mln zł. Obwodnica będzie drogą dwujezdniową - po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. W ciągu obwodnicy wybudowane zostaną m.in. trzy wiadukty, kładka i przejście podziemne dla pieszych oraz dwa węzły drogowe.

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej podkreślił, że inwestycja jest ważna nie tylko dla mieszkańców, ale również dla rozwoju gospodarczego regionu.

Konieczność budowy obwodnicy

"Wątek konieczności budowy obwodnicy pojawiał się niemal codziennie od pierwszego dnia mojego urzędowania w ratuszu. Rozwój strefy ekonomicznej jest uzależniony od tej jednej drogi, ma ona też znaczenie międzynarodowe związane z eksportem produktów" - mówił Szełemej.

Obecny na konferencji wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak podkreślił, że podpisane porozumienie to efekt wieloletnich starań samorządów miasta i województwa, by lepiej skomunikować południe regionu z północną częścią Dolnego Śląska.

"Chcę wyrazić wszystkim swe podziękowanie za świetną pracę. Ostatnie lata to przełom w inwestycjach drogowych na Dolnym Śląsku. (…) My swoich obietnic dotrzymujemy i widać efekty rozwoju infrastruktury. Prezydent Szełemej wygrał wybory z poparciem ponad 80 proc. dlatego, że dotrzymuje słowa. Jestem pewien, że ta droga powstanie w terminie" - mówił wicepremier.

Pochodzący z Wałbrzycha Siemoniak jest liderem listy PO w okręgu wałbrzyskim w wyborach do Sejmu 25 października

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.