PARTNER PORTALU
  • BGK

Drogi za ponad pół miliarda złotych

  • PAP    31 grudnia 2012 - 10:00
Drogi za ponad pół miliarda złotych

Ponad pół miliarda złotych na remonty oraz budowę dróg, a także poprawę bezpieczeństwa ruchu w Świętokrzyskiem wydał kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Jak informuje rzeczniczka Małgorzata Pawelec, w 2012 roku za te pieniądze m.in. „wyremontowanych zostało 6 odcinków dróg i powstało 9 nowych chodników".

Najdroższą inwestycją w mijającym roku była budowa obwodnicy Jędrzejowa w ciągu drogi krajowej nr 78 Chałupki-Chmielnik. Koszt całej inwestycji, łącznie z pracami projektowymi, budowlanymi i wykupem gruntów wyniósł ok. 250 mln zł.

Same prace budowlane wyceniono na 186,8 mln zł. Ok. 100 mln zł pochodziło z Programu Operacyjnego „Rozwój Polski Wschodniej".

Obwodnica została otwarta dla ruchu 14 grudnia. Od tego dnia wyeliminowano tranzyt przez Jędrzejów trasą wiodącą z Górnego Śląska do krajowej „siódemki", a także na wschód Polski.

Gruntownie wyremontowano także sześć odcinków dróg krajowych o łącznej długości 13,6 km. Jak informuje Pawelec, w 2012 roku zakończono także przebudowę mostu na rzece Jasionka w Jędrzejowie w ciągu drogi nr 78.

„Prace kosztowały 1,8 mln złotych (...) Stary, blisko 80-letni most na Jasionce został praktycznie rozebrany, a na jego miejscu powstał nowy - szerszy, spełniający wymagania pod względem nośności obiekt".

W 2013 roku kontynuowane będą m.in. prace związane z przebudową drogi krajowej nr 7 Gdańsk-Chyżne na odcinku od Wiśniówki (węzeł Kielce-Północ) do Chęcin.

Rozpoczęta we wrześniu 2010 roku inwestycja ma zakończyć się w połowie maja 2013 roku. Będzie kosztować 640 mln zł. Dzięki przebudowie 23-kilometrowa obwodnica Kielc na całej długości będzie trasą dwujezdniową.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.