PARTNER PORTALU
  • BGK

Drogi, zakopianka: w 2016 r. ruszy budowa węzła w Poroninie

  • pt    19 sierpnia 2015 - 09:00
Drogi, zakopianka: w 2016 r. ruszy budowa węzła w Poroninie
Tak ma wyglądać węzeł w Poroninie - fot.mat.prasowe

W przyszłym roku rozpocznie się budowa węzła drogowego w Poroninie - kluczowej dla Zakopanego i całego Podhala inwestycji. O realizację tej inwestycji zabiegały od dawna władze województwa małopolskiego – została ona wpisana do Kontraktu terytorialnego dla województwa małopolskiego na lata 2014 – 2023 i otrzymała gwarancję dofinansowania z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.
Porozumienie w sprawie budowy węzła Poronin podpisali w Poroninie marszałek Małopolski Marek Sowa, członek zarządu Jacek Krupa i dyrektor Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie Tomasz Pałasiński. Gościem wydarzenia był także sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Paweł Olszewski.

- Ważne, by to porozumienie szybko przerodziło się w czyny. Cieszę się, że wspólnie z samorządami wypracowaliśmy rozwiązanie, które zostało zaakceptowane przez ministerstwo i GDDKiA – mówił w Poroninie marszałek Marek Sowa. – Mam nadzieję, że od początku roku 2016 będziemy mogli ruszyć z realizacją tego zadania. Naszym założeniem jest zrealizowanie go w 24 miesiące – zadeklarował Marek Sowa.

Nie będzie korków w Poroninie?

Węzeł Poronin to miejsce, które od lat przysparza wielu problemów kierowcom i mieszkańcom – w czasie dużego ruchu turystycznego korki sięgają kilku kilometrów, blokując dojazd do Zakopanego, ale także drogę w kierunku Białki Tatrzańskiej i Morskiego Oka. Przebudowa układu dróg rozwiąże ten problem, poprawi też bezpieczeństwo kierowców i pieszych w tym miejscu.

Zadowolenia z podpisanego dziś dokumentu nie ukrywał również sekretarz stanu w MIiR Paweł Olszewski: - Kwestia węzła w Poroninie to sprawa całej Polski i jest to absolutnie konieczna i długo oczekiwana inwestycja – podkreślił.

Przetarg i rozpoczęcie prac budowlanych na węźle Poronin zaplanowano na początek 2016 roku. Węzeł ma być gotowy w 2017.

W ramach inwestycji zostanie przebudowane skrzyżowanie zakopianki (DK 47) z drogą wojewódzką w stronę Bukowiny Tatrzańskiej (DW 961) – powstanie tu bezkolizyjne skrzyżowanie, a droga wojewódzka zostanie poprowadzona tunelem pod linią kolejową (nr 99) oraz drogą krajową (DK 47). Nad drogą wojewódzką zostaną poprowadzone dwa wiadukty - drogowy i kolejowy.

W miejscu skrzyżowania zakopianki z drogą powiatową nr 1651 zostanie wybudowane rondo, powstaną też dwa mosty - na Białym Dunajcu i nad potokiem Poroniec. Przebudowane zostanie skrzyżowanie zakopianki z ul. Kasprowicza w Zakopanem (droga gminna K42010) – powstanie tam bezpieczne skrzyżowanie z wyspą lub pasem dzielącym na wlocie.

Inwestorem całego zadania będzie województwo małopolskie. Roboty budowlane sfinansuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a projekty inwestycji samorządy.

- Mam nadzieję, że podpisane porozumienie szybko stanie się faktem i pięknym prezentem dla całej gminy, powiatu i Polski. Mam nadzieję, że szybko będziemy mogli powiedzieć, że był to dokument historyczny – mówił wójt Poronina Bronisław Stoch.

Warto przypomnieć, że 27 listopada 2014 roku przedstawiciele Województwa Małopolskiego, Powiatu Tatrzańskiego i Gminy Poronin podpisali umowę dotyczącą współfinansowania dokumentacji i pozyskania decyzji administracyjnych.

Inwestycja ma już decyzję środowiskową i opracowany projekt budowlany, trwają prace nad projektami wykonawczymi – mają być gotowe do końca października 2015 r. Także pod koniec roku ma zostać wydane zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Dotychczasowe koszty opracowania dokumentacji wyniosły 421 tys. zł.

Dodatkowo z budżetu województwa na inwestycję zostanie przeznaczone 2,5 mln zł – te pieniądze zostaną wykorzystane na wykup nieruchomości niezbędnych do realizacji inwestycji. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zagwarantowało na budowę węzła Poronin 47 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • MS, 2017-05-20 09:55:19

    przebudowa w Poroninie. Wydaje mi się, że należałoby zweryfikować skrzyżowanie w centrum Poronina. Stoję patrzę i dziwię się że nie nadano pierwszeństwa drodze z Bukowiny di Białego Dunajca. Tą ślepą podporządkować. SM