PARTNER PORTALU
  • BGK

Drogowcy chcą dodatkowych pieniędzy

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna    6 marca 2012 - 06:50
Drogowcy chcą dodatkowych pieniędzy

Wykonawcy tak ostro licytowali, by zdobyć kontrakty na budowę dróg, że nie uwzględnili w kalkulacjach wzrostu cen materiałów. Teraz chcą dodatkowych pieniędzy, ale rząd nie zamierza im dopłacać.
Jak wylicza „Dziennik Gazeta Prawna”, od I kwartału 2010 r., gdy rozpoczynano większość inwestycji, ceny betonu, asfaltu i stali wzrosły o 30 proc., oleju napędowego o 40 proc.

Wzrost cen to jeden z głównych powodów lawiny roszczeń finansowych wobec GDDKiA – stwierdza „DGP”. Już dziś branża domaga się prawie 2,8 mld zł, z czego GDDKiA odrzuciła blisko połowę tej kwoty, a wypłaciła zaledwie 77 mln zł.

Szef GDDKiA Lech Witecki zapowiada, że na pozytywny werdykt mogą liczyć tylko niektóre firmy. „Na ich korzyść będą rozpatrywane wszystkie dobrze udokumentowane roszczenia, które wynikają z zapisów kontraktów lub np. błędów projektowych po stronie zamawiającego” – mówi.

Witecki dodaje, że jeśli kontrakt nie przewidywał waloryzacji, strona publiczna nie może brać odpowiedzialności za tego typu praktyki. „Przecież mówimy o publicznych postępowaniach, w których dla wszystkich są jednakowe reguły. Ich zmiana w trakcie gry byłaby nie fair” – podkreśla w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.