Drogowe oszczędności poszukiwane

  • PAP/Puls Biznesu
  • 09-02-2011
  • drukuj
Zaginęło 16 mld zł drogowych oszczędności z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Austostrad.
Drogowe oszczędności poszukiwane
Niedawno poinformowano o przesunięciu kwoty 4,8 mld zł oszczędności z przetargów kolejowych na budowę dróg. Gazeta zastanawia się jednak, gdzie się podziały niewykorzystane środki z kasy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Od kilku lat informowano z satysfakcją o niższych wartościach umów zawieranych z wykonawcami od tych, pierwotnie zakładanych. Kryzys i ostra konkurencja sprawiały, że oferty w przetargach były znacznie poniżej, zakładanych pierwotnie przez drogową dyrekcję, stawek.

W sumie w latach 2009 i 2010 powinno się uzbierać około 16 mld zł oszczędności. GDDKiA twierdzi, że te środki zostały w budżecie centralnym. Ministerstwo Finansów zaprzecza, by tak się stało.

Prawdopodobnie drogowcy nie mieli całej kwoty rozpisując przetargi i pieniądze organizowali dopiero po ich rozstrzygnięciu. Jednak, mimo wszystko fundusze na inwestycje muszą być zabezpieczone jeszcze przed ich rozpoczęciem.

Oszczędności z przetargów kolejowych przeznaczono na drogi, a gdzie są oszczędności z przetargów drogowych. Czy były to tylko księgowe zabiegi, służące pochwaleniu się niższymi wydatkami na budowę infrastruktury drogowej - pyta "Puls Biznesu". Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Istnieje juz na to odpowiednia nazwa - Greckie statystyki, ostatnio niezwykle popularne w Polsce

Koppers Totzek, 2011-02-09 20:09:52 odpowiedz

Prosze o natychmiastowy zwrot mojej czesci tej sprzeniewierzonej sumy - 415,48 zl !! Komu mam podac numer konta ?

autoidea, 2011-02-09 08:53:05 odpowiedz

Jestem za opcją "zabiegi księgowe" i twierdzę ,że bardzo wiele naszych statystycznych wyników ekonomicznych (pozytywnych) jest tak zmanipulowanych. Co w następstwie .... Wyniki spekulacji ekonomistów już dają się odczuć ( w portfelach)

zyga, 2011-02-09 08:17:31 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE