PARTNER PORTALU
  • BGK

Drugi łuk toruńskiego mostu popłynie

  • ZWI    17 maja 2013 - 12:32
Drugi łuk toruńskiego mostu popłynie

W niedzielę 19 maja rozpocznie się drugi etap najbardziej spektakularnej operacji inżynierskiej na budowie toruńskiego mostu.
Jak będzie przebiegał montaż drugiego łuku mostu? Ile potrwa? Ile osób będzie zaangażowanych w operację montażu? Na te i inne pytania odpowiada Zbigniew Szubski z firmy Strabag.

Czy montaż drugiego łuku będzie przebiegał podobnie jak podczas pierwszej operacji?

Zbigniew Szubski: Nie. Przede wszystkim dlatego, że trasa płynięcia luku jest dwukrotnie dłuższa. Przęsło, które będziemy transportować w niedzielę musimy umieścić między dwoma podporami, jedna znajdująca się na wyspie centralnej a druga na lewym brzegu.

W harmonogramie mamy założone na samo płynięcie około 18 godzin. Nasze doświadczenia z płynięcia pierwszego łuku na pewno będą bardzo pomocne i mogą wpłynąć na skrócenie czasu całej tek operacji, dlatego wszystkie wnioski i obserwacje, o które już na tym etapie budowy jesteśmy bogatsi, na pewno wykorzystamy.

Jakie to są doświadczenia, jakiego etapu płynięcia dotyczą?

Najistotniejszą sprawą nie jest samo płynięcie, tylko sprawna zmiana układu lin, które są potrzebne do przesuwania tego łuku na pontonach. Cała operacja rozpocznie się w najbliższy piątek (17.05.2013 r.) i potrwa 3 dni.

Co będzie się działo w poszczególnych dniach?

W dokach mamy przygotowany do transportu łuk, to znaczy osadzony na wieżach transportowych opartych na pontonach. W piątek (17.05.2013 r.) planujemy wypłynięcie z doków do takiej pozycji, która pozwoli nam zamontować rozporę kratową.

Jej zadaniem jest stabilizacja pontonów podczas płynięcia. Operacja ta, potrwa cały dzień. Kolejny dzień to zdobywanie dokumentów umożliwiających transport. Rzeczywiście w sobotę będziemy uzyskiwać dokument, który uprawni nas do rozpoczęcia operacji płynięcia. Decyzję taką wydaje Polski Rejestr Statków i Urząd Żeglugi Śródlądowej.

Mamy dokumenty i co dalej?

Płyniemy. Cała operacja rozpocznie się o świcie. Chcemy wykorzystać dłuższy dzień i będziemy płynąć aż do skutku, czyli aż zacumujemy przed podporą, a łuk ustawi się w linii mostu.

Następnie łuk zostanie podniesiony na wysokość jednego metra powyżej wezgłowi. W tym miejscu warto zaznaczyć, że podniesienie jest konieczne, ponieważ cała operacja płynięcia odbywa się w tzw. niskiej pozycji.

Oczywiście dla nas byłoby wygodne, aby łuk w czasie transportu był podniesiony. Niestety nie jest to możliwe ze względu na zachowanie stabilności całego układu płynącego. Kolejnym etapem będzie opuszczanie łuku na wezgłowiach i jego osadzenie.

Który moment całej operacji będzie najtrudniejszy?

Najtrudniejszy moment całej operacji będzie mniej więcej w połowie szerokości Wisły, czyli w pobliżu wyspy. Na jej wysokości będziemy robić manewr skrętu. W tym miejscu następuje zmiana kierunku ruchu wody, a jej prąd jest największy. Potwierdzają to badania, które prowadzimy na potrzeby całej operacji.

Czy w czasie operacji, gdy nastąpi radykalna zmiana pogody, istnieje możliwość postoju?

Decyzję o wypłynięciu podejmujemy wówczas, kiedy mamy pewność, że pogoda nie zmieni się w ciągu najbliższych 20 godzin. Dokonujemy w tym celu rzetelnej analizy czynników i warunków pogodowych.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.