PARTNER PORTALU
  • BGK

Drugi przetarg na budowę podkarpackiego muzeum

  • PAP    3 lipca 2013 - 18:34
Drugi przetarg na budowę podkarpackiego muzeum

Do 14 lipca br. można składać oferty w przetargu na wyłonienie firmy, która ma wybudować Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej (Podkarpackie). To drugi przetarg; pierwszy został unieważniony.
Jak powiedział marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, oferty, które wpłynęły w pierwszym przetargu znacznie przekraczały kosztorys.

Planowane nakłady finansowe na ten rok, zapisane w budżecie województwa, wynoszą 3,2 mln zł.

Marszałek nie odpowiedział wprost na pytanie czy jeśli oferty w przetargu ponownie będą większe niż zakładany kosztorys to zwiększona zostanie kwota na budowę Muzeum. "Myślę że trzeci raz przetargu powtarzać nie będziemy, chcemy aby to Muzeum powstało" - zaznaczył.

Ortyl dodał, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski przeznaczył na budowę Muzeum 1 mln zł.

Placówka ma stanąć przy głównej drodze przebiegającej przez Markową. Jej projekt opracowała pracownia Nizio Design International, która zwyciężyła w konkursie na koncepcję architektoniczną muzeum. Budynek będzie miał kształt długiego prostokąta, zakończonego trójkątnym, ostrym dachem. Bryła obiektu ma wchodzić w głąb ziemi. Przed budynkiem powstanie obszerny plac.

Muzeum powstaje w Markowej, gdzie rankiem 24 marca 1944 roku niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i będącą w ostatnim miesiącu ciąży jego żonę Wiktorię. Zabili też szóstkę dzieci Ulmów; najstarsza Stasia miała 8 lat.

Izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem przyznał Ulmom tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2004 r. odsłonięto pomnik przypominający tamte wydarzenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.