PARTNER PORTALU
  • BGK

Drugi przetarg na ruiny pałacu

  • PAP    16 maja 2012 - 14:25

Starostwo Powiatowe w Suwałkach ogłosiło drugi przetarg na sprzedaż ruin Pałacu Paca wraz z przyległym terenem w Dowspudzie.
Pierwszy przetarg nie odbył się z powodu braku chętnych. Starostwo Powiatowe w Suwałkach (zabierz głos/oceń prezydenta) ogłosiło w lutym tego roku pierwszy przetarg na posiadłość o powierzchni 21 hektarów, obejmującą m.in. 10-hektarowy stary park wokół ruin, znajdujący się nad rzeką Rospudą. Starostwo chciało za obiekt 3 mln zł. Przetarg ten 12 kwietnia nie doszedł do skutku.

Cena wywoławcza w drugim przetargu wynosi 1,57 mln zł. Przetarg odbędzie się 25 lipca tego roku. Do tego czasu zainteresowani powinni wpłacić 80 tys. zł wadium.

Władze powiatu suwalskiego podjęły decyzję o sprzedaży obiektu, bo starostwo samo nie jest w stanie zająć się jego remontami czy odbudową. Jednym z warunków transakcji jest przystosowanie przez inwestora obiektu do celów turystycznych, wypoczynkowych i konferencyjnych.

W urzędzie przygotowano dokumentację techniczną, wskazującą sposób zagospodarowania ruin oraz terenu wokół nich. Według projektu najpierw trzeba wydać ok. 4 mln zł na zabezpieczenie ruin przed degradacją i remont piwnic pałacu. Dopiero potem inwestor będzie mógł przystąpić do odbudowy zabytku.

Pałac powstał w latach 1820-1827. Wybudował go bogaty generał wojsk polskich i napoleońskich, hrabia Ludwik Michał Pac. Kiedy wyemigrował, carski rząd skonfiskował jego dobra. Kolejni zarządcy nie dbali o obiekt, który dzisiaj praktycznie nie istnieje.

Z zabudowań pałacu zachowała się jedynie tzw. wieża bociania i niewielki budynek.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.