PARTNER PORTALU
  • BGK

Drugie życie fortyfikacji w mieście. Kraków szuka dzierżawców

  • aw    2 maja 2017 - 14:24
Drugie życie fortyfikacji w mieście. Kraków szuka dzierżawców
Zrewitalizowane forty mogą stać się ciekawymi punktami na kulturalnej mapie miasta (Fot. M.Stuch/krakow.pl)

Zarząd Budynków Komunalnych rewitalizuje forty Twierdzy Kraków i szuka możliwości na zagospodarowanie kolejnych fortyfikacji.
• Fort nr 52 Borek i Fort nr 52a Łapianka przy ulicy Fortecznej niedługo staną się ważnymi ośrodkami kultury.

• Trwają przygotowania do przetargu (w formie konkursu) na dzierżawę kolejnych obiektów: Fortu nr 31 Benedykt przy ul. Stawarza.

• Wkrótce planowane są przetargi na dzierżawę fortów: Mistrzejowice i Batowice (w dzielnicy XV Mistrzejowice) oraz Prokocim (dzielnica XI Podgórze Duchackie).

• W sumie w zarządzie ZBK pozostaje 23 nieruchomości z zabudowaniami fortyfikacyjnymi.

O tym, że Fort nr 52 Borek i Fort nr 52a Łapianka przy ulicy Fortecznej staną się ważnymi ośrodkami kultury już wiadomo.

Forty ośrodkami kultury

W obu ZBK od kilku lat prowadzi prace rewitalizacyjne, po ich zakończeniu w Borku znajdzie się filia Domu Kultury Podgórze oraz siedziba Biblioteki Piosenki Polskiej.

Na remont fortu Borek w tym roku trafi 2 mln zł z budżetu miasta i 720 tys. zł ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Od 2012 do 2016 roku na realizacje prac remontowych (zabezpieczanie konstrukcji górnych sklepień budynku koszarowego oraz przebudowę zadaszeń prochowni, a także remont budowlano-konserwatorski kaponiery szyjowej) zostało wydane 2 423 047,53 zł, z czego 828 285,53 zł stanowiło dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

Fort Łapianka stanie się Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego. Od roku 2009 do 2016 na prace remontowe wraz z wykonaniem dokumentacji projektowej, zostały wydane ok. 3,5 mln zł, z czego 1,2 mln stanowiło dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

Są zagwarantowane środki na skończenie rewitalizacji istniejącego obiektu i zagospodarowanie terenu (m.in. urządzenie parku biwakowego i parkingu). Co będzie dalej z fortem Benedykt, okaże się po ukończeniu prac zespołu zadaniowego i przetargu na dzierżawę. Fort jest zlokalizowany blisko centrum miasta, ma oryginalną, dobrze zachowaną bryłę, ponadto leży w miejscu, z którego rozciąga się atrakcyjny widok. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza przeznaczenie obiektu na cele usługowe.

Co z innymi obiektami?

W przypadku fortów Batowice i Mistrzejowice, ZBK razem z Radą i Zarządem Dzielnicy XV Mistrzejowice, prowadził działania mające na celu porządkowanie, zabezpieczenie i udostępnienie obiektów mieszkańcom otaczających osiedli.

W latach ubiegłych ZBK przeprowadził m.in. pielęgnację zieleni otaczającej forty (usunięcie drzew chorych, powalonych, wchodzących w kolizję z zabytkiem). W przypadku fortu Prokocim, ZBK od kilku lat realizuje z MOPS-em porozumienie, w ramach którego utrzymuje obiekt w czystości i porządku. Planowano ponadto utworzenie w forcie Prokocim hostelu na potrzeby rodzin pacjentów szpitala dziecięcego oraz ulokowania tu muzeum przyrodniczego.

W zarządzie ZBK pozostaje 23 nieruchomości z zabudowaniami fortyfikacyjnymi – z ponad 100 znajdujących się w mieście; część z nich jest wydzierżawiona, m.in. na pracownie artystyczne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.