PARTNER PORTALU
 • BGK

Duża obwodnica Warszawy będzie nieszczęściem dla mieszkańców Łochowa

 • Tomasz Klyta    9 maja 2018 - 16:50
Duża obwodnica Warszawy będzie nieszczęściem dla mieszkańców Łochowa
Część mieszkańców Łochowa ostro protestuje przeciwko budowie obwodnicy w zaproponowanych wariantach (Fot. Pixabay)

W gminie Łochów na Mazowszu nie słabnie spór o planowaną obwodnicę miejscowości. Kolejne spotkanie przedstawicieli GDDKiA z mieszkańcami, nie uspokoiło przeciwników inwestycji. Choć o obwodnicę Łochowa zabiegano od kilku lat, kiedy znalazły się na nią pieniądze, mieszkańcom nie spodobał się planowany przebieg trasy.
 • Przez kilka lat władze gminy Łochów starały się o wybudowanie obwodnicy miasta. Kiedy w końcu udało się zapewnić pieniądze na inwestycję, okazało się, że część mieszkańców jej nie chce. Przynajmniej w wstępnie zaproponowanym wariancie.
 • Zdaniem protestujących, koncepcja zakłada przeniesienie ruchu tranzytowego "o kilka ulic dalej" zamiast faktycznie wyprowadzić go z miasta.
 • Obecnie, przez niewielki Łochów przejeżdża około 6 tys. samochodów dziennie. Są to głównie samochody ciężarowe zmierzające na północny - wschód Polski.

Spór o obwodnicę Łochowa rozgorzał na dobre w lutym 2018 roku. Właśnie wtedy, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała przygotowane przez firmę Trakt warianty przebiegu planowanej obwodnicy. Mieszkańcy nie zostawili na koncepcjach suchej nitki.

Najpoważniejszym zarzutem jest to, że południowy odcinek planowanej obwodnicy przebiega przez starą część Łochowa. Jak podkreślają mieszkańcy, zadaniem obwodnicy jest wyprowadzenie ruchu z miasta a nie "przenoszenie" o kilka ulic dalej. Podnoszą dalej, że planowana droga przecina prywatne działki, na których stoją domy jednorodzinne.

Na przełomie kwietnia i maja odbyło się, kolejne już, spotkanie GDDKiA z mieszkańcami. Inwestorom nie udało się jednak przekonać mieszkańców co do konieczności przeprowadzenia inwestycji. 

- Biuro projektowe Trakt przygotowało niewielkie zmiany w porównaniu do stanu z lutego. Na odcinku północnym przebieg tras pozostał taki sam, natomiast na południowym pojawił się jeden nowy wariant, ale najprawdopodobniej niemożliwy do realizacji, gdyż wymagający wywłaszczenia dwóch dużych przedsiębiorców - relacjonuje Agata Dąmbska, działaczka i ekspertka Forum Od-nowa.

O tym, że Łochów potrzebuje wyprowadzenia ruchu tranzytowego z miasta, nie trzeba nikogo przekonywać. Krzyżują się tam dwie drogi krajowe: DK 50 i DK 62. W 2015 r. przeprowadzono badania, z których wynika, że codziennie przez miejscowość przejeżdża nawet 6 tys. pojazdów. Są to przede wszystkim ciężarówki zmierzające z centralnej części Mazowsza i Kielecczyzny, na północny-wschód Polski.

Czytaj także: Południowa obwodnica Rzeszowa: Prezydent nie odpuści budowy, mimo protestów i braku dofinansowania

Władze Łochowa od wielu lat starały się o obwodnicę, jednak dopiero w 2017 r. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa włączyło inwestycję do Programu Budowy Dróg Krajowych. Jednocześnie zapewniono finansowanie z budżetu państwa, które obecnie szacuje się na około 142 mln zł.

- Chodzi w istocie o obwodnicę Warszawy przez Łochów, a nie obwodnicę Łochowa. Przedstawiciel GDDKiA (podczas spotkania z mieszkańcami przyp. red) też długo wzdragał się przed podaniem tej informacji, ale w końcu ją potwierdził. Przyznał również, że w kwestii ringu stolicy nic nie jest jeszcze przesądzone, ale równocześnie upierał się, aby wybrać któryś z proponowanych wariantów - mówi Agata Dąmbska.

Władze gminy Łochów przedłużyły termin zbierania uwag i wniosków do zaproponowanych koncepcji obwodnicy. Można je składać do 10 maja. Zgodnie z obecnymi planami inwestora, budowa ma się zacząć w 2021 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Mieszkaniec Łochowa, 2018-05-10 16:30:21

  Mieszkańcy Łochowa jak najbardziej są za budową tej obwodnicy tylko p. Dabska z garstką swoich wybranców robi szum wokół tej inwestycji