PARTNER PORTALU
  • BGK

Dwie firmy chcą przebudować dworzec w Szczecinie

  • PAP    28 lipca 2014 - 17:09

Dwie firmy chcą przebudować dworzec główny w Szczecinie - szczeciński Energopol oraz konsorcjum firm Winnicki i Maxto. Inwestor, Polskie Koleje Państwowe SA, poinformował w poniedziałek, że otworzył oferty w przetargu na wykonawcę projektu i prac budowlanych.
Jak podawał w czerwcu przewoźnik, ogłaszając przetarg na prace modernizacyjne, dworzec Szczecin Główny zostanie gruntownie przebudowany, a warta ok. 120 mln zł inwestycja ma się zakończyć w październiku 2015 r.

Jak zapewnia spółka, przebudowany dworzec będzie bardziej funkcjonalny i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Modernizacja obejmie również przyległe do dworca tory i perony.

Czytej też: Dworzec PKP w Ełku otwarty po modernizacji

Inwestycja będzie przebiegała w formule "projektuj i buduj". Wyłoniony w przetargu wykonawca opracuje projekt, a następnie przeprowadzi roboty budowlane według swojego harmonogramu.

PKP SA planują, że - w ramach inwestycji w Szczecinie - zostanie kompleksowo przebudowany budynek dworca oraz zmieniona organizacja ruchu na terenie stacji. Przebudowany zostanie również tunel podziemny i kładka nad torami. Powstanie nowa kładka łącząca przyległą ulicę Owocową bezpośrednio z budynkiem dworca. Stanie się ona główną drogą z budynku na perony. Zostanie również wymieniona nawierzchnia peronów. Powstaną nowe wiaty i zainstalowany będzie nowoczesny system monitoringu.

Prace mają być prowadzone tak, by dworzec mógł cały czas działać.

Czytej też: Szczecin promuje Skandynawię

Inwestycja ma być współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dworzec mieści się na Nowym Mieście, na lewym brzegu Odry. To jedna z najstarszych stacji kolejowych w Polsce. Pierwszy pociąg z Berlina wjechał na nią 15 sierpnia 1843 roku. Dworzec nazywał się wówczas Berlińskim.

Około 1900 r. powstał budynek dworca, który po przebudowach i odbudowie po zniszczeniach II wojny światowej istnieje do dzisiaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.