• PARTNERZY PORTALU

Dwie wieże symbolem Świętochłowic

Na razie są ruiną. Wkrótce mogą stać się jednak symbolem miasta. Dwie świętochłowickie pokopalniane wieże mają być gruntownie wyremontowane. Miasto właśnie złożyło wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie projektu.
Dwie wieże symbolem Świętochłowic

Pomysłodawcą uratowania pozostałości po Kopalni Polska jest Stowarzyszenie Dwie Wieże. Czy za kilka lat napis: "wstęp wzbroniony" zastąpi słowo: "zapraszamy"?

Tylko dwóch wstrzymało się od głosu, za to reszta była jednomyślna. - Uważam, że to jest jednogłośnie. Uważam, że jeśli ktoś nie wyraził pełnej aprobaty, to też nie był przeciwny. Także możemy powiedzieć, że 23 radnych za tym projektem zagłosowało. Za projektem, który ma przynieść 7 milionów. Nie ma dyskusji. Wydaje mi się, że logicznie podchodzimy do spraw związanych z naszym miastem - stwierdza Rafał Świerk, Ruch Ślązaków, radny opozycyjny.

W tym wypadku chodzi o te dwie wieże, które mają stać się symbolem Świętochłowic. Choć, jak mówią ich obrońcy, tym symbolem już są. Przedstawiciele Stowarzyszenia Dwie Wieże chcą przywrócić je do czasów świetności. Na jednym z portali społecznościowych założyli profil, na którym zwracają uwagę na katastrofalny stan budynków. - To jest taki wyścig z czasem? - Pewnie tak, bo ten stan techniczny jest z roku na rok coraz gorszy. Nie wiadomo nawet, czy to przetrzyma kolejną zimę - mówi Dawid Politaj, prezes Stowarzyszenia "Dwie Wieże".

Członkowie stowarzyszenia podkreślają, że życie wieżom przedłuża bezpośrednie sąsiedztwo z... komendą policji. - Nie odnotowaliśmy żadnego incydentu ani ewentualnej próby kradzieży elementów metalowych, niszczenia jakiegokolwiek zaboru, czegokolwiek z tego rejonu. Pojawiają się tam również okresowe kontrolne patrole, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku - informuje Waldemar Prietz, z-ca komendanta KMP w Świętochłowicach.

W porządku jednak nie jest. Dlatego miasto rzutem na taśmę po pozytywnej opinii radnych, w ostatni dzień przyjmowania wniosków, wysłało projekt do Warszawy. Tam o jego losach zadecyduje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurencja jest jednak spora. - Będziemy startowali z takimi obiektami jak na przykład Wawel, czy Zamek Królewski w Warszawie. Te instytucje w poprzednich edycjach również składały swoje wnioski. Potrzeby w tej dziedzinie w całym kraju są olbrzymie - stwierdza Stanisław Korman, wydział funduszy europejskich, UM w Świętochłowicach.

Do zagospodarowania jest ponad trzysta milionów złotych. Władze miasta o powodzenie projektu są spokojne. - Mamy bardzo dobrą dokumentację projektową, mamy program użytkowy. Jeżeli otrzymamy pozytywną informację w najbliższych tygodniach, czy w najbliższych miesiącach, to w połowie 2014 zabieramy się do roboty - deklaruje Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Decyzja o przyznaniu pieniędzy ma zostać podjęta na początku przyszłego roku. Dziennikarze piszący o mieście podkreślają, że modernizacja wież, oprócz ich uratowania, może mieć też dobry wydźwięk promocyjny. - Tak na dobrą sprawę Świętochłowice nie mają takiego jednoznacznego symbolu, z czym można byłoby je kojarzyć. Wieże górują nad miastem, więc myślę, że byłyby naprawdę świetną wizytówką - stwierdza Zbigniew Anioł, dziennikarz "Dziennika Zachodniego". Mieszkańcy i obrońcy wież wierzą w ich uratowanie. Teraz uwierzyć Świętochłowicom musi jeszcze Warszawa.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE