PARTNER PORTALU
  • BGK

Dwór w Kłóbce odzyska świetność

  • JL    15 lipca 2010 - 11:57
Dwór w Kłóbce odzyska świetność

Muzeum Wsi Kujawskiej powstanie w Kłóbce w gminie Lubień Kujawski. Ma się stać jedną z turystycznych wizytówek regionu.
Podstawą muzeum będzie istniejący skansen wiejski oraz kupiony z budżetu województwa dwór Orpiszewskich, wraz z otaczającym go parkiem. Nowy nabytek wizytował marszałek Piotr Całbecki.

Stojący w sąsiedztwie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego, zbudowany w XIX w. dworek to ruina. Pięknie położony na ponad siedmiu hektarach malowniczy ogród w stylu angielskim jest solidnie zaniedbany.

– Uznaliśmy, że warte są uratowania ze względu na wartość historyczną oraz możliwość ich wykorzystania w ramach turystycznej promocji regionu – powiedział marszałek Całbecki.

Kłóbka jest miejscem związanym z Fryderykiem Chopinem. Mieszkała tu narzeczona wielkiego kompozytora Maria z Wodzińskich Orpiszewska, która była też muzą Juliusza Słowackiego. W tegorocznym budżecie województwa zagwarantowano pieniądze na opracowanie dokumentacji odbudowy budynku i zagospodarowania parku.

Od 1 lipca właścicielem i administratorem obiektu jest będące instytucją kultury samorządu województwa Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Kupno zespołu dworskiego pozwoli zrealizować opracowaną przez dyrekcję placówki koncepcję Muzeum Wsi Kujawskiej, na które złożą się muzeum szlachty kujawskiej – znajdzie miejsce właśnie w dawnym domu Orpiszewskich – oraz istniejący skansen wiejski, odwiedzany przez 20 tys. osób rocznie.

Do muzeum dokumentującego życie i patriotyczne tradycje kujawskiego ziemiaństwa trafi m.in. mienie podworskie z Kujaw, będące w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Odnowiony park, w którym zachowały się fragmenty unikatowego starodrzewu, uzyska charakter ogrodu botanicznego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.