PARTNER PORTALU
  • BGK

Dworce nam wypięknieją

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    7 lipca 2010 - 06:26
Dworce nam wypięknieją

Niedługo pasażerowie nie będą musieli zatykać nosa, chodząc po głównych dworcach kolejowych. Wartość inwestycji na nich przez najbliższe trzy lata może sięgnąć 2,5 mld zł.
Mamy ponad 2,6 tys. dworców, ale tylko tysiąc działa. W jakim stanie jest większość z nich, wie każdy pasażer. Przed pół roku przedstawiciele PKP obiecali dworcową rewolucję. Teraz zaczynają wprowadzać ją w życie – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Pieniędzy dostarczą PKP, Unia Europejska i budżet państwa. Do części dużych inwestycji PKP zaprasza prywatnych inwestorów. Tak powstaną dworce w Poznaniu, Katowicach, Sopocie i Warszawa Zachodnia.

PKP ma plany przebudowy lub modernizacji 80 najbardziej uczęszczanych dworców. Obsługują one około 160 mln z 280 mln pasażerów kolei. Z tego 46 ma być zmodernizowanych do 2012 r. Podpisało umowę z firmą PORR Polska na modernizację Dworca Centralnego. Koszt – 47 mln zł. Prace potrwają od sierpnia do przełomu 2011 i 2012 r. Za 38 mln zł przebudowana ma być też Warszawa Wschodnia. Remont zaczyna się w najbliższych tygodniach, koniec planowany jest na maj 2012 r. Przed Euro 2012 nie powstanie Dworzec Warszawa Zachodnia, który ma być budowany we współpracy z francuską firmą Nexity.

Trwa remont zabytkowego dworca we Wrocławiu. Zakończenie zaplanowano na I kwartał 2012 r. Koszt – 293 mln zł. Prace zaczęły się także w Katowicach. Dworzec i centrum handlowe mają być gotowe w 2012 r.

Nowy dworzec powstanie jeszcze przed Euro 2012 w Poznaniu, ale budowa może się opóźnić ze względu na formalności administracyjne. Zmodernizowany będzie obiekt w Krakowie (podziemia) oraz Gdynia Główna. Zupełnie przebudowany ma być dworzec w Sopocie.

PKP, chcąc zwiększyć wpływy niezbędne do utrzymania mniejszych i nierentownych dworców, zamierza, być może już od grudnia 2011 r., wprowadzić opłatę dworcową. Płacić ją będą przewoźnicy kolejowi – 100-130 mln zł rocznie. Jeśli przerzucą jej koszty na pasażerów, będziemy musieli więcej płacić za bilety – zauważa „Gazeta Wyborcza”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.