PARTNER PORTALU
  • BGK

Dworce. Remonty w Świętej Katarzynie, Siechnicach i Żernikach

  • pt    7 grudnia 2017 - 13:10
Dworce. Remonty w Świętej Katarzynie, Siechnicach i Żernikach
Wyremontowane dworce będą pełnić oprócz swojej podstawowej roli, także funkcje obiektów handlowo-usługowych (fot. umwd)

Dworce w Świętej Katarzynie, Siechnicach i Żernikach Wrocławskich idą do generalnego remontu. Po przebudowie na podróżnych będą czekały wygodne poczekalnie, punkty obsługi klienta i pomieszczenia dla rodziców z małymi dziećmi.
• Inwestycja rozpoczęła się pod koniec listopada i jest prowadzona przez PKP SA, właściciela dworców. 

• Remont nie byłby możliwy bez wsparcia ze strony samorządu województwa, który przekazał na to kwotę blisko 4,5 mln zł.

• Wyremontowane dworce będą pełnić oprócz swojej podstawowej roli także funkcję obiektów handlowo-usługowych.

Oprócz ciepłych i funkcjonalnych poczekalni w odnowionych dworcach powstaną ogólnodostępne toalety, pomieszczenia porządkowe i techniczne. Zniknąć mają wszelkie bariery architektoniczne, tak by budynki były w pełni dostępne dla osób niepełnosprawnych i z ograniczoną zdolnością poruszania.

Dzięki remontowi poprawi się również bezpieczeństwo podróżnych  - na każdym z dworców zainstalowany zostanie system monitoringu. PKP SA zaplanowały także modernizację części zewnętrznych budynków, m.in. odtworzenie oryginalnego wystroju elewacji, uruchomienie systemu nagłośnienia oraz tablic informujących o odjazdach i przyjazdach.

Czytaj też: Dworzec w Zakopanem w rękach samorządu

Dodatkowo w ramach porozumienia podpisanego między burmistrzem Siechnic i spółką PKP gmina będzie mogła zagospodarować pomieszczenia niezwiązane z obsługą podróżnych.

W budynku dworca w Świętej Katarzynie znajdzie się Gminne Centrum Monitoringu, publiczne archiwum Związku Międzygminnego Ślęza-Oława oraz siedziba Straży Miejskiej. Na dworzec w Siechnicach przeniesie się  poradnia pedagogiczna oraz wydziały finansowo-księgowy i edukacji.

- Modernizacja tych trzech dworców to dla nas bardzo istotna inwestycja, także ze względu na rozwój Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej, do współtworzenia której gmina Siechnice przyłączyła się w tym roku – mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa.

- Poprawa komfortu podróżujących jest tak samo ważna, co zwiększanie liczby połączeń czy zakup nowych składów – dodaje.

Prace remontowe mają potrwać do końca października przyszłego roku. Koszt całej inwestycji to ponad 12 mln zł, z czego prawie 4,5 mln zł została przekazana przez samorząd województwa w ramach środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

Miliardy na dworce

Latem tego roku PKP poinformowały, że przeznaczą na budowę i przebudowę nowych dworców kolejowych ponad 1,5 mld złotych. Do końca 2022 roku inwestycje obejmą 160 dworców.

PKP zarządza ponad 2,5 tys. dworców kolejowych, z czego blisko 600 obsługuje ruch pasażerski. Na najważniejszych dworcach firma wprowadziła menedżerów, którzy dbają m.in. o właściwy poziom usług i reagują na zgłoszone przez klientów uwagi i skargi.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • obserwator, 2017-12-07 14:05:54

    najpierw niech wyremontują a potem robią konferencje i focie