PARTNER PORTALU
  • BGK

Dworzec autobusowy w Piekarach Śl. przejdzie metamorfozę

  • PAP    12 maja 2015 - 17:14
Dworzec autobusowy w Piekarach Śl. przejdzie metamorfozę
Przebudowa dworca ma kosztować kilka milionów złotych (fot. piekary.pl)

W najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy obiektu. Budowa może ruszyć już w lipcu.
Planowany termin zakończenia inwestycji to 2016 rok. Nowy gmach ma całkowicie zmienić oblicze tej części miasta. Od rozpoczęcia robót do zakończenia inwestycji dworzec będzie wyłączony z użytku, przystanki będą przeniesione.

Jak przypomniała we wtorek rzeczniczka Urzędu Miasta w Piekarach Śląskich Katarzyna Nylec, konkurs na koncepcję przebudowy dworca rozstrzygnięto w marcu ubiegłego roku. Wybrano wówczas pracę spółki GRID Architekci z Wrocławia. Ta sama firma wykonała wart ok. 100 tys. złotych projekt budowlano-wykonawczy. Lokalne władze planują, że sprzęt budowlany przy skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II z ul. Śląską pojawi się w lipcu.

Przebudowa dworca ma kosztować kilka milionów złotych. "Faktyczny koszt generalnego remontu będzie znany dopiero po wyborze wykonawcy wyłonionego w przetargu nieograniczonym" - powiedział naczelnik Wydziału Inwestycji i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Piekarach Śląskich Andrzej Kopiński.

Będą utrudnienia dla podróżnych

Zakres prac wymaga całkowitego wyłączenia dworca z użytku, a co za tym idzie przeniesienia przystanków autobusowych na teren okalający obiekt. "Wyburzymy istniejącą infrastrukturę, po to by wybudować przestrzeń publiczną od podstaw" - dodał naczelnik.

W zamyśle architektów przyjęte rozwiązanie, oprócz poprawy estetyki i obsługi pasażerów, ma stworzyć nową przestrzeń przed dworcem - porządkującą i ożywiającą ten fragment miasta. Ten efekt uzyskano dzięki przesunięciu budynku dworcowego w głąb działki.

"Poprzez to rozwiązanie zyskamy poprawę komunikacji pieszej i wyeliminujemy kolizję ruchu pieszego z manewrującymi autobusami. Na terenie dworca zaprojektowano siedem stanowisk postojowych dla autobusów" - wskazała Nylec.

Budynek dworca ma stanowić zwartą bryłę. W budynku przewidziano przestrzeń komercyjną, strefę obsługi pasażera, toaletę oraz część techniczną. Strefa obsługi pasażera - umiejscowiona od strony peronów - będzie podzielona na poczekalnię oraz Punkt Obsługi Pasażera. W poczekalni pojawią się tablice informacyjne, a podróżni skorzystają z wi-fi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.