PARTNER PORTALU
  • BGK

Dworzec kolejowy w Nowym Sączu otwarty po renowacji

  • PAP    18 grudnia 2014 - 16:30
Dworzec kolejowy w Nowym Sączu otwarty po renowacji

Mat. prasowe

Zabytkowy dworzec kolejowy w Nowym Sączu został w czwartek oddany do użytku po gruntownej renowacji. Budynkowi przywrócono wygląd i układ z czasów jego powstania - z początku XX wieku.
Nowosądecka stacja kolejowa to trzecia dworcowa inwestycja PKP w Małopolsce w bieżącym roku. W lutym otwarto podziemny dworzec w Krakowie, a w minionym tygodniu, po gruntownym remoncie, oddano do użytku zabytkowy budynek w Zdroju.

Jak powiedział PAP Wojciech Rokicki, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji w PKP SA, w planach są modernizacje kolejnych dworców. "Na początku 2015 roku rozpoczną się przebudowy dworców w Wieliczce i Krakowie-Płaszowie" - wyjaśnił.

Czytaj też: Dworzec w Wieliczce będzie przebudowany

Dzięki renowacji, nowosądecki dworzec stał się bardziej dostępny dla osób niepełnosprawnych dzięki likwidacji barier architektonicznych. Wewnątrz dworcowej hali zlikwidowano antresolę oraz schody. W holu znalazły się kasy biletowe i lokale usługowo-handlowe.

Remont odbywał się pod nadzorem konserwatora zabytków. Wszystkie elementy wystroju wnętrza i detale architektoniczne nawiązują do wyglądu dworca z początku XX wieku.

Czytaj też: Zmodernizowany dworzec autobusowy i kolejowy w Płocku

Na ściany secesyjnego wnętrza dworca wróciło 10 obrazów Edmunda Cieczkiewicza, przedstawiających pejzaże Beskidów, Pienin i Tatr. Cenne płótna zostały wykonane na początku XX wieku. Cieczkiewicz studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Jacka Malczewskiego. Artysta zmuszony ciężką sytuacją materialną, zatrudnił się jako urzędnik kolejowy.

W czasie pierwszej przebudowy dworca w latach 70. XX wieku, obrazy przedstawiające górskie krajobrazy zostały przeniesione w inne miejsce. Podczas renowacji dworca, płótna uzyskały nowe obramowania wzorowane na historycznych i umieszczono je dokładnie w tych samych miejscach, na których wisiały 100 lat temu.

Renowacja nowosądeckiego dworca rozpoczęła się w ubiegłym roku. Koszt inwestycji to ponad 9 mln zł netto.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: