PARTNER PORTALU
  • BGK

Dworzec kolejowy w Zakopanem zostanie gruntownie odnowiony

  • PAP/MN    11 września 2017 - 16:28
Dworzec kolejowy w Zakopanem zostanie gruntownie odnowiony
Dworzec w Zakopanem czekają zmiany. (fot. malopolska.pl)

Zabytkowy dworzec kolejowy w Zakopanem, liczący blisko 120 lat, będzie gruntownie odnowiony.




• W poniedziałek (11 września) podpisano umowę na dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych.

• Władze Zakopanego chcą do końca bieżącego roku podpisać umowę na wykonanie remontu budynku dworca.

• Prace mają potrwać do 2020 roku.

Burmistrz zapowiedział, że 5 mln zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego stanowi pierwszą transzę modernizacji zakopiańskiego dworca.

"Pierwsza część funduszy zostaje przeznaczona na ochronę zabytkowego budynku dworca, natomiast druga część dotacji zostanie przeznaczona na budowę centrum komunikacyjnego z dworcem autobusowym i parkingiem typu park and ride na ponad 200 samochodów, który powstanie tuż przy kolejowych peronach. Na drugą część inwestycji chcemy otrzymać blisko 10 mln zł" - powiedział burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.

Władze Zakopanego chcą do końca bieżącego roku podpisać umowę na wykonanie remontu budynku dworca. Prace mają potrwać do 2020 roku.

W odnowionym budynku dworca ma powstać tzw. mediateka, czyli miejsce gdzie będzie można wypożyczyć książkę, posłuchać muzyki, zrelaksować się czy popracować na komputerze.

Wicemarszałek Sorys przypomniał, że budynek zakopiańskiego dworca od momentu powstania nie przechodził gruntownej modernizacji i jest w bardzo złym stanie.

Czytaj też: PKP: 1,5 mld zł na dworce. To nie koniec dobrych wiadomości

"Małopolskę rocznie odwiedza 14 mln turystów. Chcemy, aby nasi goście i mieszkańcy przemieszczali się tutaj wygodnym i ekologicznym transportem i oczekiwali na podróż w komfortowym i estetycznym otoczeniu" - mówił wicemarszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys.

W maju 2010 r. wojewoda małopolski zatwierdził decyzję o komunalizacji dworca PKP S.A. w Zakopanem, podjętą przez Krajową Komisję Uwłaszczeniową, tym samym samorząd przejął nieruchomości.

Zakopiański dworzec zbudowano w 1899 r. dzięki staraniom hrabiego Władysława Zamoyskiego. Przez wiele lat niszczał, ponieważ PKP SA nie miało pieniędzy na jego remont, a kolejne ekipy rządzące miastem zastanawiały się nad jego modernizacją.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.