PARTNER PORTALU
  • BGK

Dworzec Letni wróci do pierwotnego kształtu

  • PAP    13 sierpnia 2010 - 16:26

Historyczny wygląd i efektowne oświetlenie zyska zabytkowy Dworzec Letni w Poznaniu. PKP podpisało umowę na remont zabytku - poinformował w piątek Piotr Kryszak z oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP w Poznaniu.
Modernizacja Dworca Letniego przewiduje odtworzenie pierwotnego kształtu budynku (m.in. odbudowę spadzistego dachu). Wyremontowany zostanie sam budynek oraz wiata peronowa. Całość zostanie efektownie oświetlona.

W odrestaurowanym gmachu będą mogły funkcjonować instytucje PKP, jest to też dobre miejsce na punkt informacji turystycznej.

Warte ok. 5 mln zł zlecenie wykona Zakład Budowlano-Sztukatorski, Konserwacja Zabytków, Marian Domaniecki.

Przekazanie placu budowy wykonawcy nastąpi na przełomie sierpnia i września. Zaraz potem rozpoczną się prace. Ich zakończenie planowane jest na połowę 2011 roku.

Dworzec Letni, położony tuż przy Dworcu Głównym w Poznaniu, wybudowany został jako luksusowy, prywatny dworzec dla cesarza Wilhelma II.

Miejsce to ma szczególne znaczenie dla historii miasta i Wielkopolski. 26 grudnia 1918 roku na Dworzec Letni w Poznaniu przyjechał pociąg z Ignacym Paderewskim, którego pobyt w Poznaniu przyczynił się do wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Polskie Koleje Państwowe prowadzą program rewitalizacji dworców kolejowych. Jest to największa modernizacja dworców od 20 lat. Do 2012 roku w rewitalizację dworców zostanie zainwestowane ponad 980 mln zł. Modernizacje dworców finansowane są z funduszy Unii Europejskiej, budżetu państwa oraz funduszy własnych PKP S.A.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.