PARTNER PORTALU
  • BGK

Dworzec na kłódkę

  • PAP    9 kwietnia 2010 - 17:38
Dworzec na kłódkę

Zamknięto Dworzec Główny we Wrocławiu. Będzie jak nowy za 324 mln zł i... dwa lata.
Od piątku (9.04.), od około 23.00 zamknięty zostanie wrocławski Dworzec Główny PKP. Podróżni przez dwa lata, na czas remontu budynku, będą korzystać z położonego nieopodal dworca tymczasowego.

Remont wrocławskiego Dworca Głównego ma się zakończyć na początku 2012 r. Dworzec wyremontuje konsorcjum pod przewodnictwem firmy Budimex SA. Wykonawca ma przejąć obiekt 12 kwietnia. Inwestycja zakłada m.in. remont budynku dworca, placu przed obiektem, peronów i wiat. Koszt całej inwestycji to ok. 324 mln zł.

Jak powiedział rzecznik prasowy PKP Odział Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu Bartłomiej Sarna, sprzedaż biletów na dworcu tymczasowym rozpocznie się w piątek o godz. 19. Przez kilka godzin podróżni będą więc mogli jeszcze kupować bilety zarówno na starym dworcu, jak i w nowym, tymczasowym.

Dworzec tymczasowy znajduje się nieopodal Dworca Głównego, w zmodernizowanym budynku dawnej ekspedycji towarowej. Do dyspozycji podróżnych będzie 18 kas biletowych, poczekalnia, punkt informacyjny oraz bankomaty. Obiekt jest monitorowany i chroniony przez policję, Służbę Ochrony Kolei oraz wynajętą firmę ochroniarską. Został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Obok dworca tymczasowego ustawiono szereg kontenerów, w których będzie działać 37 punktów handlowo-usługowych. Poprowadzi je część najemców, którzy do tej pory prowadzili m.in. lokale gastronomiczne w budynku Dworca Głównego. W pobliżu dworca tymczasowego zostaną otwarte dwa parkingi.

Jak powiedział Sarna, otwarciu dworca tymczasowego towarzyszy kampania informacyjna, która ma pomóc podróżnym w dotarciu do budynku.

- Na dworcu pojawiły się hostessy rozdające ulotki w formie wizytówki z informacją o zmianie miejsca obsługi podróżnych - mówił. Zostały również ustawione banery wskazujące kierunek podróżnym, a w pociągach relacji Warszawa-Wrocław oraz Kraków-Wrocław są rozdawane informacje o zmianach na stacji Wrocław Główny.

Rzecznik uważa, że zamknięcie Dworca Głównego nie powinno spowodować opóźnień w kursowaniu pociągów.

Pierwsze budynki Dworca Głównego we Wrocławiu powstały w połowie XIX w. Zaprojektował je Architekt Królewski Kolei Górnośląskich Wilhelm Grapow. Na przełomie XIX i XX wieku dworzec został przebudowany. Jego fasada utrzymana jest w stylu angielskiego neogotyku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.