PARTNER PORTALU
  • BGK

Dworzec PKP: Remont stacji Gdańsk Główny. Będą utrudnienia

  • PAP/AT    25 listopada 2017 - 16:22
Dworzec PKP: Remont stacji Gdańsk Główny. Będą utrudnienia
Rozpoczęta we wrześniu kompleksowa modernizacja stacji kolejowej Gdańsk Główny m.in. peronów, torów i wiat ma potrwać do stycznia 2020 roku. (fot.wikipedia.org/Diego Delso)

Od soboty (25 listopada) do końca 2017 roku wprowadzono duże zmiany dla pieszych na stacji Gdańsk Główny – podały PKP Polskie Linie Kolejowe.
• Do stycznia 2020 rok trwać będzie remont stacji kolejowej Gdańsk Główny.

• Z powodu remontu wprowadzono duże zmiany dla pieszych.

• Zamknięta została część tunelu łączącego miasto, perony i dworzec autobusowy pod stacją.

Rozpoczęta we wrześniu kompleksowa modernizacja stacji kolejowej Gdańsk Główny m.in. peronów, torów i wiat ma potrwać do stycznia 2020 roku. Prace mają kosztować 62 mln zł; 85 proc. kosztów stanowi dofinansowanie z UE.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformowały, że w związku z remontem tunelu pod stacją Gdańsk Główny, łączącego miasto, perony i dworzec autobusowy, zmieniła się organizacja ruchu pieszych. "Od 25 listopada (sobota) do końca grudnia wykonawca zaplanował zamknięcie fragmentu przejścia podziemnego pod placem przydworcowym" - podano. Zmiany dotyczą tej części tunelu, gdzie znajdowały się do tej pory kasy SKM Trójmiasto oraz wyjście na ul. Podwale Grodzkie przy KFC i na peron SKM nr 5.

Na czas remontu zamkniętej części tunelu przejście ma być zapewnione górą przez plac przydworcowy (obok KFC i McDonalda). Szczegółowe informacje o planowanych zmianach znalazły się na plakatach i schematach, które wykonawca prac rozwiesił na terenie stacji.

Część tunelu została zamknięta ze względu na "szeroki zakres prac" i wymogi bezpieczeństwa. Ma być zdemontowana część płyt stropowych i ścian w tunelu oraz przebudowane pomieszczenia kas SKM Trójmiasto. Dzięki modernizacji mają się poprawić funkcjonalność i estetyka tunelu.

Celem prac związanych z kompleksową modernizacją stacji Gdańsk Główny jest zapewnienie lepszego dostępu do pociągów i wygodniejsze podróże ze stolicy Pomorza.

W ramach inwestycji na stacji Gdańsk Główny perony dalekobieżne (nr 1 i nr 2) mają zostać podwyższone. Mają być zainstalowane cztery windy i cztery ciągi schodów ruchomych prowadzących z przejść podziemnych na perony dalekobieżne. Mają też być przebudowane układy torowe. PKP PLK zapewnia, że zdemontowane elementy konstrukcji i poszycia dachowego wiat, które mają wartość historyczną, które kojarzą się podróżnym ze stacją Gdańsk Główny, będą odnowione i wrócą na dawne miejsce.

Projekt "Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych () Etap II Gdańsk Główny" realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość dofinansowania unijnego wynosi 85 proc. kosztów modernizacji. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor sp. z o.o.

Modernizacja stacji Gdańsk Główny jest jednym z projektów Krajowego Programu Kolejowego realizowanym na terenie województwa pomorskiego. W ramach Krajowego Programu o wartości ok. 66 mld zł na terenie województwa pomorskiego ma być wydane na inwestycje kolejowe ponad 6,3 mld zł. Celem Krajowego Programu Kolejowego jest znacząca poprawa ruchu kolejowego w aglomeracjach, podniesienie standardu podróży na trasach regionalnych oraz polepszenie warunków dla przewozu towarów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.