PARTNER PORTALU
  • BGK

Dworzec PKP w Bydgoszczy zostanie odrestaurowany i zmodernizowany

  • PAP    29 maja 2014 - 13:13
Dworzec PKP w Bydgoszczy zostanie odrestaurowany i zmodernizowany

W ciągu półtora roku zostanie zmodernizowany dworzec kolejowy w Bydgoszczy. Wartość kontraktu zawartego przez PKP SA z wykonawcą wynosi 165 mln zł brutto.
W ramach inwestycji przewidziano przebudowę budynków dworca, modernizację przejść podziemnych wraz z peronami i uporządkowanie przestrzeni wokół stacji.

Frontowy budynek stacji, w którym znajdują się kasy i główny hall, zgodnie z planami budowlanymi zostanie rozebrany do fundamentów. Na jego miejscu powstanie nowy, czterokondygnacyjny budynek, który będzie służył obsłudze podróżnych i działalności handlowo-usługowej.

Gruntownie zostanie odrestaurowany i zmodernizowany tzw. dworzec wyspowy - budynek postawiony w XIX w. między peronami bydgoskiej stacji. Mieszczą się tu teraz biura spółek kolejowych, a parter jest w większości niewykorzystany, gdyż znajdujące się tu restauracje i świetlice zlikwidowano.

Dworzec zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających trudności z poruszaniem się. Powstaną specjalne ścieżki i oznaczenia dla osób niedowidzących, w budynku stacji zamontowane zostaną windy wyposażone w system informacji głosowej i oznaczenia w języku Braille'a. Cały obiekt zostanie wyposażony w monitoring.

Przebudowana zostanie również infrastruktura kolejowa, m.in. perony, tory i sieć trakcyjna. Zagospodarowana zostanie przestrzeń wokół stacji.

Inwestor przekaże plac budowy wykonawcy 30 maja, a prace budowlane rozpoczną się w pierwszym tygodniu czerwca.

W czasie prowadzenia modernizacji dworca podróżni będą mogli korzystać z tymczasowego dworca, wyposażonego w kasy biletowe, poczekalnię i toalety.

Koszt inwestycji w 75 proc. ma zostać sfinansowany ze środków unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Konsorcjum Budimex - Lech złożyło najkorzystniejszą ofertę. Do przetargu przystąpiły również firma PORR Polska z ofertą 178,5 mln zł brutto oraz konsorcjum Aldesa Polska Services i Aldesa Construcciones, które zostało wykluczone z powodu niespełnienia warunków postępowania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.