PARTNER PORTALU
  • BGK

Dworzec PKP w Drawsku wizytówką miasta

  • wer/mat.pras.    4 listopada 2011 - 18:51
Dworzec PKP w Drawsku wizytówką miasta

Gruntownie przebudowano dworzec PKP w Drawsku. Było to możliwe dopiero po przejęciu obiektu przez samorząd Drawska.
Starania o przejęcie dworca rozpoczęliśmy w 2002 roku - mówi Zbigniew Ptak, burmistrz Drawska Pomorskiego. - Już wówczas to była rudera, a nie wizytówka gminy. PKP nic nie robiło, więc odkupiliśmy budynek.

Jak wyjaśnia burmistrz samorząd po przejęciu dworca szukał możliwości sfinansowania kosztów jego rewitalizacji. Udało się to we współpracy z gminą Schorfheide z Niemiec.

Czytaj też: Dworce nie do poznania

W ramach programu unijnego Współpraca Transgraniczna Meklemburgia - Pomorze Przednie/Brandenburgia/Województwo Zachodniopomorskie samorząd otrzymał 85 proc. dofinansowania na realizację wspólnego projektiu. W gminie Schorfheide rewitalizowany jest dworzec w w Groβ Schönebeck. Tam prace jeszcze trwają.

Dworzec gruntownie przebudowano. Odnowiono elewację, zmieniono jego funkcje. Teraz oprócz funkcji komunikacyjnej dworzec jest siedzibą organizacji ekologicznych, Drawskiego Parku Krajobrazowego i Centrum Informacji Turystycznej.

W dawnym magazynie urządzono galerię, a dawne kasy biletowe to salon wystaw. W dużym dysonansie z budynkiem dworca pozostają inne obiekty należące do PKP.

Burmistrz Drawska zapowiada, że zrobi wszystko, by PKP wyremontowały perony dworcowe, a walące się rudery zostały rozebrane. Ponadto, samorząd już wystąpił o przejęciu dwóch wież ciśnień stojących nieopodal głównego budynku dworcowego.

- Jesteśmy otwarci na wszystkie sugestie samorządów - mówi Mariusz Jankowski, zastępca dyrektora oddziału nieruchomości PKP w Poznaniu. - Wiemy, że samorządy dobrze spożytkują niewykorzystywane przez nas obiekty.Obecnie prowadzimy rozmowy z samorządem Złocieńca na temat przekazania budynku dworcowego. Samorząd początkowo wyraził chęć przejęcia, teraz są jakieś przeszkody - dodaje.

Obecnie na dworcu w Drawsku Pomorskim można już oglądać dwie wystawy. W galerii prezentowana jest wystawa „Bioróżnorodność - polsko-niemiecki przyrodniczy konkurs fotograficzny", a w sali wystaw - wystawa stała o tematyce ekologicznej.

W sobotę w godzinach od 12 do 16 zaplanowano dzień otwarty. Dostępne będą wszystkie pomieszczenia, a także wystawy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.