PARTNER PORTALU
  • BGK

Dworzec PKP w Ełku otwarty po modernizacji

  • PAP    28 lipca 2014 - 16:24

W Ełku na Mazurach w poniedziałek oddano do użytku dworzec kolejowy. Zabytkowy budynek z XIX w. gruntownie odnowiono i przystosowano do potrzeb niepełnosprawnych - poinformowały PKP SA. Modernizacja trwała ponad pół roku.
Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz powiedział PAP, że lokalne władze zabiegały o inwestycję przez wiele lat. "Dotychczasowy wygląd dworca nie zachęcał turystów do odwiedzenia naszego miasta. Cieszymy się, że obecnie to się zmieniło i poprawił się komfort podróżnych" - ocenił.

Jak poinformowała Aleksandra Dąbek z biura prasowego PKP SA, po remoncie ełcki dworzec stał się bardziej funkcjonalny i przyjazny podróżnym. Obiekt przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych, usunięto tzw. bariery architektoniczne i zamontowano windę, która połączyła wszystkie kondygnacje. Są też ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i mapa z oznaczeniami w języku Braille'a.

Czytej też: Dworzec PKP w Bydgoszczy zostanie odrestaurowany i zmodernizowany

Zainstalowano też monitoring, który ma poprawić bezpieczeństwo podróżnych. Ponadto, odnowiono elewację, wykonano nową konstrukcję i pokrycie dachu, wymieniono wszystkie instalacje, podłogi, stolarkę okienną i drzwiową. Nową aranżację zyskał główny hol dworca, gdzie znajdują się poczekalnie, kasy przewoźników kolejowych i autobusowych. Lewe skrzydło budynku przeznaczono na hostel, obecnie - jak podały PKP SA - trwają rozmowy z potencjalnym najemcą. Nowy wygląd dworca podkreśla zamontowana na zewnątrz iluminacja. Odnowiono także przydworcowy plac; powstały nowe chodniki, miejsca postojowe i tzw. mała architektura.

Koszt inwestycji wyniósł 6,4 mln zł i został sfinansowany ze środków własnych PKP SA i dotacji budżetu państwa. Wykonawcą prac była firma AMP Sp. z o.o. z Warszawy.

Czytaj też: Ełk, Krosno i Chełm walczą o lotniska

Jak zaznaczył Andrukiewicz, w najbliższych miesiącach dzięki inwestycjom miejskim i inwestorów zewnętrznych będzie rewitalizowana okolica dworca. Zostaną zmodernizowane ul. Dąbrowskiego i Armii Krajowej, powstanie galeria handlowa i plac miejski na terenach pokoszarowych.

Samorząd liczy również, że w nowej unijnej perspektywie budżetowej zostanie zelektryfikowana linia kolejowa Ełk-Korsze oraz zmodernizowany odcinek Szczytno-Pisz-Ełk, co skróci podróż z Ełku do portu lotniczego w Szymanach.

Budynek ełckiego dworca pochodzi z 1868 roku i jest wpisany do gminnego rejestru zabytków. W 1945 roku spłonął, po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną. Po wojnie został odbudowany, ale charakterystyczny dwuspadzisty dach zastąpiono wówczas płaskim. Po ostatnim remoncie dach podniesiono, nadając budynkowi przedwojenny wygląd.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: