PARTNER PORTALU
  • BGK

Dworzec PKP w Żorach w rękach miasta. Za darmo

  • AW/PAP    5 listopada 2015 - 17:07

Świetlica dla matek z dziećmi oraz Centrum Integracji Społecznej mają m.in. znaleźć się w przejętym przez Żory budynku dworca kolejowego.Miasto podpisała umowę z PKP SA i przejęło budynek bezpłatnie wraz przylegającymi do niego terenami.
Porozumienie umożliwi przeprowadzenie remontu w powstałym pod koniec XIX wieku budynku dworca oraz zagospodarowaniu go na nowe cele.

Dla pasażerów kolei i dla mieszkańców

 Jak poinformowała doradca prezydenta Żor Anna Ujma budynek oprócz tego, że nadal będzie służył pasażerom podróżującym pociągami, będzie również miejscem realizacji różnorodnych przedsięwzięć społecznych, w tym reintegracji zawodowej.

Dodała, że Żory zamierzają ubiegać się o dofinansowanie przedsięwzięcia m.in. ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (oś priorytetowa - rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna).

Ujma dodała, że w planach jest uruchomienie Centrum Integracji Społecznej, którego celem będzie aktywizacja osób bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo, organizacja warsztatów szkoleniowych, wsparcie edukacyjne. Osoby wykluczone będą miały również dostęp do konsultacji psychologicznych.

Samorząd chce również uruchomić w nim "świetlicę dla matek z małymi dziećmi i babć zaangażowanych w opiekę". "Zależy nam aby świetlica stała się międzypokoleniowym i międzyśrodowiskowym miejscem spotkań i wymiany doświadczeń jak również miejscem wsparcia, doradztwa, edukacji w zakresie wychowania, karmienia i opieki nad dziećmi. Oprócz matek, w Żorach także wiele babć jest zaangażowanych w opiekę nad dziećmi" - dodała Ujma.

W obiekcie ma się też znaleźć miejsce dla świetlicy środowiskowej - miejsca wychowania oraz edukacji dzieci i młodzieży poprzez m.in. pomoc w odrabianiu lekcji, organizacji czasu wolnego.

Rzeczniczka poinformowała, że w początkowym etapie planowano by budynek dworca zaadaptować na cele kulturalne, jednak ostatecznie zdecydowano, że powstaną w nim m.in. świetlice. "Cele społeczne uznaliśmy za najważniejsze, poza tym mogą przenikać się z projektami kulturalnymi" - powiedziała.

Przedsięwzięcie, jak poinformował żorski urząd, ma umożliwić "osobom wykluczonym powrót na rynek pracy, a ich rodzinom - włączenie społeczne, rozwój osobisty, a także rozwój talentów".

Rewitalizacja w Żorach

Rewitalizacja budynku dworca kolejowego będzie flagowym projektem aktualizowanego właśnie Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Żory (jego przyjęcie poprzedzone będzie konsultacjami m.in. z mieszkańcami rewitalizowanych obszarów).

Żory zawarły z PKP SA umowę darowizny, co oznacza, że miasto bezpłatnie nabyło prawo własności budynku dworca kolejowego oraz uzyskało prawo użytkowania wieczystego do 2089 roku do otaczającego budynek gruntu. Właścicielem tego gruntu pozostał skarb państwa.

Przekazywanie miastom dworców za darmo już dwa i pól roku temu zapowiadał Jarosław Bator, dyrektor zarządzający ds. nieruchomości w PKP SA. Wtedy jeszcze PKP SA miały związane ręce. Aby zrealizować cel, by w przypadku celów publicznych możliwe było nieodpłatne przekazanie dworców samorządom potrzebna był zmiana ustawy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.