PARTNER PORTALU
  • BGK

Dworzec w Czudcu wystawiony na sprzedaż

  • PAP    9 lipca 2013 - 20:20
Dworzec w Czudcu wystawiony na sprzedaż

Polskie Koleje Państwowe wystawiły na sprzedaż dworzec kolejowy w Czudcu. Cena wywoławcza za obiekt to 56,8 tys. zł.
Przetarg odbędzie się 12 sierpnia - poinformowała we wtorek Paulina Jankowska z biura prasowego PKP. Jankowska zaznaczyła, że dworzec może kupić każdy i zagospodarować według własnego pomysłu.

Dworzec w Czudcu, wybudowany w 1890 r., ze względu na atrakcyjną formę architektoniczną został objęty ochroną konserwatorską. Zwycięzca przetargu stanie się właścicielem także działki o powierzchni ponad 0,12 ha oraz ogrodzenia i wiaty peronowej. Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wpłata wadium w wysokości 10 proc. ceny wywoławczej do 8 sierpnia.

PKP zarządza 2,5 tys. dworców kolejowych, z czego czynnych jest tylko 600. Do prowadzenia ruchu międzyregionalnego potrzebnych jest zaledwie około 220, a pozostałe obsługują tylko ruch regionalny. PKP potrzebuje tylko tych dworców, które są niezbędne do obsługi ruchu międzyregionalnego.

Resztę spółka planuje przekazać samorządom, sprzedać lub zlikwidować. Docelowo do samorządów lub na sprzedaż ma trafić około 800 dworców.

Do likwidacji spółka przewiduje około 1 tys. obiektów - nie tylko nieużywane od lat i zdewastowane dworce, ale także magazyny, warsztaty, składy, itp.

W ramach programu „Dworzec na własność" PKP wystawiło dotąd na sprzedaż ponad 50 budynków dworcowych w całej Polsce. Pierwsze z nich znalazły już nabywców - to dworce Boszkowo (woj. wielkopolskie), Kursko (woj. lubuskie), Bobrowo (woj. zachodniopomorskie), Jamnica (woj. małopolskie) oraz zakupiony przez samorząd dworzec w Uhrusku (woj. lubelskie).

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.