PARTNER PORTALU
  • BGK

Dworzec w Gdyni wraca do formy

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Trójmiasto    15 stycznia 2011 - 07:33

W Polsce kolej prowadzi największy od kilkudziesięciu lat program modernizacji dworców. Do roku 2012 swoje oblicze zmieni 77 obiektów w dużych miastach i mniejszych miejscowościach.
Koszt modernizacji dworców wyniesie około miliarda złotych. Pieniądze pochodzą z budżetu państwa, Unii Europejskiej i budżetu PKP. Kolejne nowoczesne obiekty powstaną dzięki prywatnym inwestorom – pisze „Gazeta Wyborcza Trójmiasto”.

Przebudowa gdyńskiego dworca ma poprawić jego stan techniczny oraz funkcjonalność. Przestrzeń zostanie zaaranżowana w sposób przyjazny dla pasażerów. Oprócz kas biletowych, punktów informacyjnych czy poczekalni, nie zabraknie też skrytek bagażowych, bankomatów, kiosków prasowych, kafejek czy restauracji.

Zamontowane zostaną schody ruchome i windy, nowoczesny system informacji wizualnej oraz monitoring wewnątrz i na zewnątrz budynku. Cały obiekt przystosowany zostanie dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Hol główny stanowić będzie centrum obsługi podróżnych z kasami biletowymi i pełną informacją o rozkładzie jazdy. Obecnie trwają w nim prace renowacyjne posadzek i okładzin kamiennych.

Wiele elementów, które zachowały się z oryginalnego wykończenia budynku dworca zostanie odrestaurowanych, w tym jego elementy drewniane oraz cztery najcenniejsze mozaiki znajdujące się w poczekalni. Zakończenie remontu dworca planowane jest na maj 2012 r. – informuje „Gazeta Wyborcza Trójmiasto”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • koniczynka, 2011-01-15 11:08:50

    Tęsknimy za czystymi,pięknymi wręcz idealnymi dworcami !!! świetnie,że prace trwają i jest perspektywa na przyszłość