PARTNER PORTALU
  • BGK

Dworzec w Gliwicach po remoncie. Warto było czekać?

  • 24gliwice.pl    6 grudnia 2016 - 10:12
Dworzec w Gliwicach po remoncie. Warto było czekać?
Nad wejściem do obiektu pojawił się zegar, na którego brak często wskazywali podróżni (fot.24gliwice.pl)

Z rocznym opóźnieniem dobiegła właśnie końca modernizacja gliwickiego dworca PKP. O kłopotach z dochowaniem wyznaczonych terminów już niedługo nikt nie będzie pamiętać, za to z efektów przebudowy będziemy korzystać przez lata.
Jak prezentuje się obiekt na kilka dni przed oficjalnym oddaniem do użytku?

– Wszystkie prace na dworcu w Gliwicach zostały ukończone, obecnie trwają odbiory końcowe. Uroczyste otwarcie obiektu odbędzie się w połowie grudnia – informuje Maciej Bułtowicz z PKP S.A.

W stosunku do zapowiedzi sprzed remontu najważniejszą zmianą jest kolor elewacji obiektu, który jest inny niż ten prezentowany na wizualizacjach.

– Wizualizacja dworca powstawała na etapie przygotowywania koncepcji. Docelowy kolor elewacji został uzgodniony z konserwatorem zabytków na etapie opracowania projektu budowlanego – tłumaczy Bułtowicz.

Uwagę mieszkańców zwraca też oświetlenie budynku, w dwóch barwach – fioletowej na ścianie frontowej i białe na jej skrzydłach.

– Kolor oświetlenia został opisany w dokumentacji projektowej. Pragnę jednak wyjaśnić, że jest możliwość zmiany koloru oświetlania – zaznacza Bułtowicz.

Najbardziej charakterystycznym elementem „nowego dworca” jest ukończona już kilka miesięcy temu hala peronowa. Perony zyskały nową nawierzchnię oraz zadaszenie z przeszkleniami. Wymienione zostały tory w obrębie stacji. Z tunelu głównego na poziom peronu prowadzą schody ruchome i windy. Dworzec jest też przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Choć remont dobiegł końca, do budynku wciąż nie wprowadzili się nowi najemcy. Docelowo ma się tam znaleźć kawiarnia, apteka, drogeria, spożywczak, sklepiki z multimediami i prasą.

Koszt inwestycji wyniósł 156 mln złotych, z czego aż 81 mln złotych stanowiły środki z budżetu Unii Europejskiej. Modernizacja rozpoczęła się w grudniu 2014 roku.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.