PARTNER PORTALU
  • BGK

Dworzec w Świebodzicach gotowy

  • PAP    5 grudnia 2013 - 11:25
Dworzec w Świebodzicach gotowy

Za 2,9 mln zł został wyremontowany dworzec kolejowy w Świebodzicach. W czwartek został udostępniony podróżnym hol dworca pełniący jednocześnie funkcję dworcowej poczekalni.
Kompleksowa renowacja dworca w Świebodzicach rozpoczęła się w 2012 roku. Dzięki niej budynek wybudowany w 1869 roku odzyskał swoje dawne piękno.

Jak w czwartek poinformował rzecznik prasowy PKP S.A. we Wrocławiu, Bartłomiej Sarna, na razie podróżnym został udostępniony hol dworca i toalety.

"Kasy biletowe zostaną uruchomione na świebodzickim dworcu na początku przyszłego roku w związku z wprowadzeniem nowych połączeń kolejowych. Obecnie trwają rozmowy z Urzędem Miasta Świebodzice, który planuje w pozostałej części parteru dworca zlokalizować siedzibę Straży Miejskiej i placówkę kulturalną" - zapowiedział Sarna.

Dzięki inwestycji dworzec przeszedł prawdziwą metamorfozę. Renowacji poddano hol obiektu, gdzie wymieniono posadzkę, pomalowano ściany, odrestaurowano zabytkowy kasetonowy strop oraz zamontowano całkowicie nowe oświetlenie. W holu pojawiły się ławki oraz nowy system informacji wizualnej - tablice z piktogramami. W części dworca służącej obsłudze podróżnych wybudowano nowe toalety, które dostosowano do obsługi osób niepełnosprawnych. Do nowych standardów dostosowano również pomieszczenie, gdzie w przyszłym roku otwarte zostaną kasy biletowe Kolei Dolnośląskich.

"Historyczny blask odzyskała elewacja budynku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Na dworcową wieżę powrócił zegar. W całym obiekcie wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, która została wykonana na wzór historycznej. Dzięki wymianie poszycia dachowego oraz instalacji sanitarnych, elektrycznych, przeciwpożarowych poprawie uległy parametry techniczne obiektu. Z kolei zainstalowanie nowoczesnego systemu monitoringu z pewnością wpłynie korzystnie na bezpieczeństwa na dworcu i w jego bezpośrednim otoczeniu" - ocenił Sarna.

Dworzec będzie czynny codziennie od godziny 4 do 22.

Przebudowa dworca w Świebodzicach była finansowana ze środków własnych PKP S.A. i budżetowych. Jej wartość to 2,9 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.