Dworzec w Zielonej Górze jak nowy

Dworzec kolejowy w Zielonej Górze został wyremontowany, inwestycja kosztowała około 6,7 mln zł - poinformował w piątek Piotr Kryszak, rzecznik prasowy PKP SA w Poznaniu.
Na czas remontu wnętrza głównej hali dworca - od września ubiegłego roku - podróżni korzystali z tymczasowego dworca. Od czwartku odnowiony dworzec jest w pełni dostępny dla pasażerów. Do ich dyspozycji jest pięć kas, bankomat, salon z prasą, bar i punkt z drobnymi przekąskami. Niebawem na dworcu ma zostać uruchomiona apteka.

"Dworzec w Zielonej Górze jest teraz dworcem na miarę XXI wieku. Został przystosowany do potrzeb wszystkich podróżnych, w tym osób niepełnosprawnych" - dodał Kryszak. Np. przez środek holu głównego biegnie ścieżka dla osób niewidomych i niedowidzących.

Zielonogórski dworzec był remontowany w trzech etapach. W pierwszym (lata 2004-2006) wymieniono okna i drzwi oraz odnowiono i ocieplono elewację. Prace objęły także wykonanie przyłącza do miejskiej sieci ciepłowniczej. Koszt tej inwestycji to prawie 1,5 mln zł.

W latach 2008-2009 zmodernizowano systemy instalacji wodnokanalizacyjnej, elektrycznej, centralnego ogrzewania i klimatyzacji. Wykonano również remont pomieszczeń dla Straży Ochrony Kolei oraz zamontowano system monitoringu. Wyremontowano także toalety i przystosowano je potrzeb osób niepełnosprawnych. Ten etap modernizacji pochłonął ok. 3 mln zł.

Na wyżej wymienione inwestycje spółka PKP SA wyłożyła pieniądze z własnego budżetu.

Trzeci etap modernizacji (w latach 2011-12) sfinansowano z budżetu państwa. Za 2,2 mln zł wyremontowano m.in. hol oraz pomieszczenia biurowe na pierwszym piętrze, położono nową posadzkę, okładziny ścienne, zamontowano nowy sufit podwieszany.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE