PARTNER PORTALU
  • BGK

Dworzec Wałbrzych Miasto w remoncie

  • PAP    10 sierpnia 2011 - 20:53
Dworzec Wałbrzych Miasto w remoncie

W budynku dworca Wałbrzych Miasto trwają pierwsze prace budowlane, które sprawią, że już w przyszłym roku obiekt stanie się jedną z wizytówek miasta. Na czas modernizacji obsługę podróżnych przejął dworzec tymczasowy.
Wykonawca firma Integer S.A. ogrodziła już plac budowy, a także rozpoczęła pierwsze prace budowlane związane z modernizacją obiektu. Obecnie budowlańcy skupiają się głównie na rozbiórkach, które są prowadzone na terenie całego obiektu. Skuwane są tynki i posadzki. Oprócz tego pogłębiane są piwnice. Wykonawca prowadzi również prace przy wymianie instalacji. W najbliższym czasie rozpocznie się renowacja elewacji.

Funkcje dworca na czas modernizacji obiektu przejął dworzec tymczasowy zlokalizowany na peronie 1. Podróżni znajdą w nim poczekalnię z ławkami, a także dwie kasy biletowe.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku zakończył się pierwszy etap modernizacji dworca Wałbrzych Miasto polegający na remoncie toalet i dachu budynku. Drugi etap posiada znacznie szerszy wymiar. Dzięki niemu obiekt stanie się prawdziwą wizytówką Wałbrzycha. Kompleksowa modernizacja przyczyni się do poprawy estetyki, komfortu korzystania przez podróżnych z dworca, a także bezpieczeństwa wewnątrz obiektu i w jego otoczeniu.

Zmieni się otoczenie dworca. Na nowo zostanie ułożona nawierzchnia placu przed dworcem, pojawi się zieleń, a także elementy małej architektury takie jak nowe ławki, kosze czy lampy. Przy skarpie zaprojektowano parking dla administracji dworca i najemców. Dotychczasowy, zostanie przeznaczony dla podróżnych (siedem miejsc w tym jedno dla osób niepełnosprawnych). Nowy blask zyska elewacja.

Renowacji zostaną poddane m. in. detale architektoniczne (np. portal wejściowy z kolumnami), a także dworcowy zegar. Nad wejściem głównym pojawi się nowy neon z nazwą dworca. Całość pięknej bryły podkreśli nowa iluminacja elewacji. Diametralnie zmieni się przestrzeń wewnątrz dworca. Na środku holu, który będzie pełnił jednocześnie funkcję poczekalni, stanie zabytkowy żuraw wodny, dookoła którego zostaną umieszczone ławki.

Oprócz tego hol zyska całkowicie nowe oświetlenie, posadzkę, okładziny ścienne, nagłośnienie i system informacji wizualnej (tablice informacyjne, tablice odjazdów/przyjazdów, tablice rozkładów jazdy). Po jednej stronie holu będą się mieścić się okienka kas biletowych, a pod drugiej punkty handlowo-usługowe. W dalszej części dworca przewidziano przestrzeń na restaurację (z salą konsumpcyjną i barową), sklepy, a także pomieszczenia biurowe i toalety.

Oprócz prac związanych z nową aranżacją przestrzeni wymianie zostaną poddane niemal wszystkie instalacje, posadzki, a także stolarka okienna i drzwiowa. Niezwykle istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa podróżnych jest rozbudowa systemu monitoringu, który zostanie podłączony do monitoringu miejskiego. Wartość inwestycji to nieco ponad 9 milionów złotych. Jest ona finansowana ze środków własnych PKP S.A. i budżetowych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Jubilatka, 2011-08-10 23:12:55

    przez takie remonty i inwestycje to człowiek czasami nigdzie nie może dojechać! można się zdenerwować, bo nici z planów... bo inwestycje się zaczęły.