PARTNER PORTALU
  • BGK

Dworzec Warszawa Wschodnia będzie gotowy na Euro

  • PAP    26 kwietnia 2012 - 15:10
Dworzec Warszawa Wschodnia będzie gotowy na Euro

Dworzec kolejowy Warszawa Wschodnia będzie oddany do użytku na przełomie maja i czerwca br. - zapewniają kolejarze. Dworzec, razem z przystankiem Warszawa Stadion, ma przyjąć większość kibiców jadących na mecze Euro 2012, rozgrywane na Stadionie Narodowym.
Remont dworca trwa od dwóch lat. Budynek został przebudowany - zwiększono powierzchnię przeznaczoną dla pasażerów, zmieniono lokalizację kas biletowych, wydzielono przestrzeń do obsługi gastronomicznej i wyznaczono nowe miejsca pod lokale handlowe i usługowe.

Czytaj też: Warszawskie dworce zyskają nowe tablice i wyświetlacze

- Po przebudowie ten dworzec jest bezpieczniejszy i bardziej funkcjonalny - powiedział w czwartek dziennikarzom kierownik budowy Wojciech Szpotowicz.

Wyjaśnił, że dzięki przeszkleniu elewacji i zmianie oświetlenia w budynku jest jaśniej i bardziej przestronnie. Hala dworca została podzielona na części dzienną i całodobową, która będzie otwarta dla pasażerów cały czas.

Budynek zyskał też nową klimatyzację i system monitoringu - na dworcu zamontowano ok. 100 kamer. Po remoncie Wschodni ma też windy, wcześniej ich nie było; ścieżki dla niewidomych, salonik dla pasażerów pierwszej klasy PKP Intercity. W czasie remontu odnowiono również podziemia dworca - wcześniej nie były one dostępne dla pasażerów, teraz kolejarze planują wynająć tę powierzchnię, by można było tam uruchomić np. sklep.

Jak poinformował dziennikarzy rzecznik Grupy PKP Łukasz Kurpiewski, w budynku dworca trwają ostatnie prace wykończeniowe. Dobiega końca montaż szklanej ściany wydzielającej całodobową część dworca i montaż opraw oświetleniowych w hali głównej. Pierwsze odbiory techniczne już się zaczęły. W tym tygodniu wykonawca będzie przekazywał pomieszczenia najemcom, by mogli je zaaranżować według swoich planów.

Koszt modernizacji dworca Warszawa Wschodnia to prawie 60 mln zł. Pieniądze pochodzą z budżetu państwa i środków własnych PKP SA. Wykonawcą prac jest firma Strabag.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.