PARTNER PORTALU
  • BGK

Dworzec wodny bez pieniędzy utonie

  • Przegląd prasy/PAP/Życie Warszawy    9 listopada 2011 - 07:01

Właściciel zabytkowego dworca wodnego w Porcie Praskim, Fundacja Ja Wisła, przez rok zebrała niespełna 4 tys. zł na jego remont. Potrzeba ponad 2 mln zł.
A stan zabytku z roku na rok się pogarsza, ubiegłego lata mocno dała się we znaki fala powodziowa – informuje „Życie Warszawy”.

Fundacja miała już zatwierdzony przez konserwator zabytków plan prac remontowych oraz obiecane 200 tys. zł z resoru kultury. Ale żadna ze stoczni nie chciała zacząć prac, obawiając się, że z braku środków na cały remont jednostka utknie u nich na lata.

„Potrzeba ponad dwóch milionów złotych, nie mamy tyle. Mała fundacja, którą jesteśmy, nie jest w stanie wykonać takiego remontu samodzielnie” – mówi jej szef Przemek Pasek. Ze sprzedaży cegiełek i darowizn udało się zebrać 3860 zł (samo prowadzenie konta na ten cel kosztowało 450 zł).

„Wydaje się, że Pasek przeszacował swoje siły, ale wciąż jesteśmy otwarci na współpracę” – zapewnia stołeczna konserwator zabytków Ewa Nekanda-Trepka.

Dworzec wodny zbudowano w Warszawskiej Stoczni Rzecznej w 1888 r. Do lat 70. XX wieku działał jako przystań dla statków. Fundacja kupiła go w 2008 r. za 80 tys. zł – informuje „Życie Warszawy”.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2011-11-23 22:21:21

    W tym dziwnym świecie Tak to bywa, Że i dworzec wodny Na pieniądzach pływa.