PARTNER PORTALU
  • BGK

Dworzec z w Nowym Sączu ma kupca

  • PAP    27 lipca 2012 - 12:46
Dworzec z w Nowym Sączu ma kupca

Regionalny Dworzec Autobusowy w Krakowie, spółka kontrolowana przez samorząd województwa małopolskiego, kupi najcenniejszą cześć majątku likwidowanego PKS w Nowym Sączu, czyli dworzec autobusowy.
Za obiekt zapłaci 7,150 mln zł. Kierownik biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Piotr Odorczuk poinformował w piątek, że podpisana została już umowa przedwstępna sprzedaży dworca w Nowym Sączu. Spółka RDA do października będzie dzierżawić obiekt, a następnie zostanie jego właścicielem.

„Władzom województwa zależało, by teren ten pozostał w rękach podmiotu kontrolowanego przez samorząd Małopolski” – zaznaczył Odorczuk. Dodał, że nowy właściciel planuje modernizację nieruchomości.

W tym miesiącu w drodze licytacji sprzedano też część przewozową sądeckiego PKS. Za 3,225 mln zł nabyło ją Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej i Spedycji w Oświęcimiu. Oświęcimska spółka kupiła 70 autobusów, licencje i kontrakty na obsługę linii. Zadeklarowała chęć zatrudnienia wszystkich dotychczasowych pracowników części przewozowej.

Jak zaznaczył Odorczuk, likwidacja PKS w Nowym Sączu, którego głównym akcjonariuszem jest samorząd województwa, przebiega zgodnie z planem.

Na początku tego roku walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Nowym Sączu podjęło decyzję o rozpoczęciu procesu likwidacji przedsiębiorstwa. Zdaniem samorządu był to najlepszy wariant rozwiązania trudnej sytuacji, w której znalazła się firma. Likwidacja, w odróżnieniu od upadłości, pozwala na kontrolowaną przez właścicieli restrukturyzację i sprzedaż zorganizowanych części spółki.

Według władz województwa spółka PKS w Nowym Sączu już w momencie przekazania przez Skarb Państwa większościowego pakietu akcji województwu małopolskiemu w połowie 2008 r. była w złej kondycji finansowej, a sposób świadczenia przez nią usług nie gwarantował dochodów zapewniających płynność finansową.

Nie pomógł opracowany i wdrożony w kolejnych latach plan naprawczy oraz poręczenie przez województwo 5 mln kredytu na na spłatę najpilniejszych zobowiązań oraz dalszą restrukturyzację.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.