PARTNER PORTALU
  • BGK

Dylemat z obwodnicą Łodzi. Realizacja S14 kosztem innych zadań?

  • MIW    28 lutego 2017 - 14:57
Dylemat z obwodnicą Łodzi.  Realizacja S14 kosztem innych zadań?
Na realizację wszystkich priorytetów zapisanych w PBDK brakuje ok. 90 mld zł. (fot. mat. GDDKiA)

- Jesteśmy zdeterminowani, by zbudować Zachodnią Obwodnicę Łodzi w ciągu drogi S14. Jeszcze w marcu 2017 r. ogłosimy przetarg na nowy projekt, który pozwoli obniżyć koszty tej inwestycji - podkreślał podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit.
• Na konferencji prasowej podsumował najważniejsze działania inwestycyjne na sieci dróg krajowych w 2017 r.
• Wiceminister przypomniał też dotychczasowe rozwiązania przyjęte na rzecz optymalizacji procesu budowy dróg oraz ostatnio ogłoszone postępowania przetargowe.
Wiceminister Szmit przypomniał, że w ramach prac Rady Ekspertów wypracowano nowy wzór umowy na realizację zamówienia publicznego w zakresie dróg publicznych, który będzie obowiązywać na nowych kontraktach zlecanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Czytaj : Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 przyjęty

Budowa dróg na nowych zasadach

Nowe zasady zastosowano już w ogłoszonych 3 lutego 2017 r. przetargach na realizację dwóch odcinków drogi S61: Kolno - Stawiski i Stawiski - Szczuczyn. Wkrótce ogłaszane będą kolejne przetargi na pozostałe odcinki S61 pomiędzy Ostrowią Mazowiecką a Szczuczynem, wraz z obwodnicą Łomży.

W lutym 2017 r. GDDKiA wysłała wykonawcom zaproszenia do złożenia ofert cenowych na realizację obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego w ciągu drogi S17 oraz na budowę trzech odcinków drogi S19 pomiędzy Lasami Janowskimi a Niskiem, o łącznej długości 24,2 km.

Jak poinformował resort, w ubiegłym tygodniu podjęto decyzję o zapewnieniu funduszy na dalsze prace dla obwodnicy Łochowa w ciągu drogi krajowej 62, m.in. przygotowywanie studium ekonomiczno-techniczno-środowiskowego.

Wskazano też, że systematycznie kierowane są do realizacji zadania na istniejącej sieci drogowej (w tym zapewniające podniesienie nośności do 11,5 t/oś). Wymieniono m.in. przebudowę DK 1 między Częstochową a aglomeracją śląską (łącznie 7 odcinków realizacyjnych) oraz DK 8 Bardo – Bardo Przyłęk i DK 36 w Ścinawie, przebudowę mostów w Kowalewicach (DK 21), Szczekocinach (DK 78), Bielsku Podlaskim (DK 19) i poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na DK 57 w Przasnyszu i DK 50 Łochów – Topór.

Czytaj : Zachodnia obwodnica Łodzi, droga S14: Kiedy rozpocznie się budowa?

Obwodnica Łodzi zbyt droga

Wiceminister Jerzy Szmit podkreślił, że ważnym aspektem ostatnich prac resortu jest rozwiązanie sytuacji powstałej w związku z przekroczeniem (o 264 mln zł) wartości ofert złożonych w przetargu na realizację S14 - Zachodniej Obwodnicy Łodzi.

Obecny kosztorysowy koszt kilometra tej drogi wynosi ok. 62 mln zł, a po zwiększeniu wartości wynosiłby ponad 72 mln zł. W ramach zabezpieczonego limitu w PBDK dostępne jest jedynie 107 mld złotych. Na realizację wszystkich priorytetów zapisanych w Programie brakuje zatem ok. 90 mld zł. Wzrosty wartości zadań, jak w przypadku S14, pogłębiłyby ten deficyt. Za kwotę, którą dodatkowo należałoby dołożyć do realizacji Zachodniej Obwodnicy Łodzi, można byłoby zbudować dużą obwodnicę (np. Kołbieli czy Niemodlina), bądź kilka mniejszych (np. Zatora i Nowego Sącza i Chełmca i Myśliny i Łochowa).

- Należy podjąć trudną decyzję o dalszych losach zadania. Czy dać szansę innym obwodnicom i zoptymalizować projekt S14 tak, aby jego koszt nie odbiegał od pierwotnych szacunków, czy zwiększyć wartość S14 kosztem innych zadań? – pytał wiceminister Szmit.

W związku z problemami z zapewnieniem środków na realizację tej inwestycji, na podstawie analizy oraz wymaganych standardów projektowania MIB oceniło, że zadanie jest przewymiarowane i należy wprowadzić do projektu istotne zmiany obniżające koszty jego realizacji, m.in. w kwestii prac ziemnych i odstąpienia od budowy części obiektów inżynierskich. Przetarg na opracowanie nowego projektu S14 - Zachodniej Obwodnicy Łodzi zostanie ogłoszony jeszcze w marcu 2017 r.

-  Do współpracy zapraszamy też samorządy zainteresowane powstaniem tej drogi – podkreślił wiceminister Szmit.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.