PARTNER PORTALU
  • BGK

Dynamiczny rozwój Euro-Parku

  • PAP    18 stycznia 2011 - 15:49
Dynamiczny rozwój Euro-Parku

W 2010 r. w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park w Mielcu (Podkarpackie) wydane zostały 22 zezwolenia. Deklarowane nakłady inwestycyjne wynikające z tych zezwoleń to ponad 390 mln zł. Utworzonych zostanie prawie 900 miejsc.
Jak poinformował we wtorek dyrektor mieleckiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, która zarządza SSE, Mariusz Błędowski, wśród 14 SSE w kraju wyniki te lokują podkarpacką strefę w ścisłej czołówce.

"W podsumowaniu za ubiegły rok daje nam to czwarte miejsce pod względem ilości wydanych zezwoleń, a piąte pod względem deklarowanych nakładów i ilości nowych miejsc pracy" - podkreślił.

Najwięcej zezwoleń wydanych zostało na obszarze strefy w Mielcu - 11, natomiast w podstrefach: Głogów Małopolski cztery zezwolenia, Lublin i Zamość po trzy i jedno w podstrefie rzeszowskiej.

Zdaniem Błędowskiego, wśród najważniejszych ubiegłorocznych inwestycji należy wymienić budowę fabryki przez koncern Husqvarna.

"Wybudowali ją w rekordowo krótkim czasie - zaledwie kilku miesięcy. Pod koniec roku na dwóch nowoczesnych liniach uruchomiono produkcję kosiarek i riderów, maszyn do pielęgnacji zieleni przeznaczonych na światowe rynki. Wartość zrealizowanej inwestycji wynosi ok. 100 mln zł i już daje ona zatrudnienie stu pracownikom różnych specjalności" - podkreślił.

Jedną z większych inwestycji w strefie jest również budowa nowego zakładu produkcyjnego największego polskiego producenta sprzętu AGD, firmę Zelmer. W podstrefie w Głogowie Małopolskim spółka wybuduje, nakładem blisko 64 mln zł, nową fabrykę i przeniesie tam produkcję z istniejącego zakładu w centrum Rzeszowa. Zatrudnienie znajdzie tam ok. 700 osób, w tym będzie co najmniej sto nowych miejsc pracy.

Z kolei w rzeszowskiej podstrefie zezwolenie w ubiegłym roku otrzymała firma Hamilton Sundstrand Poland, która planuje uruchomić produkcję pomocniczych silników lotniczych oraz utworzenie centrum usług serwisowych. Odbiorcami wyrobów spółki są światowe firmy lotnicze, takie jak: Boeing, Airbus czy Embraer.

"Deklarowane nakłady inwestycyjne na terenie strefy to ponad 86 mln zł; powstanie 268 nowych miejsc pracy. Realizacja inwestycji będzie polegała na modernizacji oraz rozbudowie istniejącego budynku, w którym zlokalizowana będzie produkcja oraz działalność serwisowa" - dodał Błędowski.

Zaznaczył, że w ubiegłym roku strefa powiększyła o dwie nowe podstrefy: właśnie Rzeszów i Szczecin.

W 2010 r. SSE w Mielcu obchodziła 15-lecie istnienia; jest najstarszą strefą w Polsce. Obecnie ma ponad 1,1 tys. ha i jest zlokalizowana w 22 miejscowościach: na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w Małopolsce i Szczecinie. Dzięki strefie powstało ok. 16 tys. miejsc pracy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.