PARTNER PORTALU
  • BGK

Dyskusje nad pl. Rapackiego w Toruniu

  • AT    26 lutego 2012 - 10:06
Dyskusje nad pl. Rapackiego w Toruniu

Trwa dyskusja o przyszłości placu Rapackiego i planach miasta związanych z pilną potrzebą remontu nawierzchni starego mostu i przyległych do niego: alei Jana Pawła II i placu Armii Krajowej.
Prezydent Torunia Michał Zaleski (zabierz głos/oceń prezydenta) przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie.

- Jako osoba odpowiedzialna za wszystkie drogi i obiekty z nimi związane na terenie Torunia mam świadomość, że z przyczyn technicznych nawierzchnia i położona pod nią konstrukcja mostu im. J. Piłsudskiego oraz nawierzchnia pl. Armii Krajowej i al. Jana Pawła II wymagają pilnego remontu - mówi Zaleski.

Jak dodaje miasto nie może odstąpić od remontu kapitalnego nawierzchni i konstrukcji mostu im. J. Piłsudskiego oraz przebudowy wspomnianego wyżej fragmentu toruńskiej sieci drogowej, który został silnie zdegradowany w wyniku dużego natężenia ruchu samochodowego w ostatnich 20 latach. Prace te muszą być wykonane niezwłocznie po wybudowaniu nowego mostu drogowego, tj. w latach 2013-1014. Jest oczywiste, że po wykonaniu tych prac nie będzie żadnego uzasadnienia dla niszczenia nowych nawierzchni, zarówno pod przejście dla pieszych, jak i - tym bardziej - pod tunel dla samochodów!

- Budowa tunelu drogowego, ze względu na koszty wielokrotnie przekraczające budowę przejścia podziemnego oraz długi okres projektowania i skomplikowane uzgodnienia, zablokuje prace remontowe na wiele lat i doprowadzi do definitywnego zamknięcia mostu im. J. Piłsudskiego z przyczyn technicznych. Do tego nie mogę dopuścić - informuje prezydent Torunia.

Dodaje, że można rozpisać konkurs na rozległą koncepcję urbanistyczno-architektoniczną dotyczącą zagospodarowania przestrzeni publicznej łączącej starówkę z Bydgoskim Przedmieściem.

- Trzeba jednak mieć świadomość, że w obecnej sytuacji ekonomicznej Europy i Polski oraz wobec wielu pilniejszych inwestycji w Toruniu, perspektywa wprowadzenia jej w życie będzie możliwa za kilkanaście lat lub później. W pierwszej kolejności należy zatem rozmawiać o tym, co pilne i ważne, czyli o remoncie mostu i dróg do niego prowadzących. Zakres tych prac wpisany jest do Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Torunia na lata 2012-2042, uchwalonej przez Radę Miasta Torunia 15 grudnia 2011 roku. W tym roku zamierzamy wykonać prace projektowe, a w latach 2013-2014 przeprowadzić niezbędne roboty remontowo-budowlane. Decyzja o tym, czy przejście dla pieszych zostanie wybudowane, nie została jeszcze podjęta - mówi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.