PARTNER PORTALU
  • BGK

Działacze PiS zablokowali krajową "szesnastkę"

  • PAP    16 marca 2015 - 18:18
Działacze PiS zablokowali krajową "szesnastkę"

Protest zorganizowali działacze PiS, by zwrócić uwagę rządu na konieczność modernizacji tej kluczowej dla Warmii i Mazur trasy/fot. pixabay.com

Kilkadziesiąt osób blokowało w poniedziałek (16 marca) po południu ruch na drodze krajowej nr 16 przy wyjeździe z Olsztyna.
Protestujący przez pół godziny przechodzili przez jezdnię po pasach dla pieszych, co jakiś czas przepuszczając samochody. Ich akcja nie spowodowała większych utrudnień, bo w tym miejscu działa sygnalizacja świetlna, do wskazań której uczestnicy protestu dostosowali się. Korki, które tworzyły się w kierunku Mrągowa, szybko rozładowywali policjanci.

Blokada, zorganizowana przez miejskie władze PiS przy udziale związkowców z Solidarności, była legalna. Uprzedzono o niej policję i urząd gminy. Według organizatorów wzięło w niej udział 40 osób, w ocenie policji ok. 30.

Jak powiedział PAP szef PiS w Olsztynie poseł Jerzy Szmit, akcja miała być wyrazem społecznego sprzeciwu wobec nieumieszczenia modernizacji "szesnastki" w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Jak przypomniał, ta inwestycja była jednym z punktów Kontraktu Terytorialnego, który regionalny samorząd zawarł pod koniec ub. roku z rządem.

Wpisania finansowania remontu tej trasy do rządowego programu domagają się samorządowcy, biznesmeni, politycy i mieszkańcy regionu. Po zakończeniu konsultacji społecznych tego dokumentu przy projekcie modernizacji odcinka "16" z Borek Wielkich do Mrągowa znalazła się adnotacja, że będzie on "przedmiotem dalszych analiz".

W odpowiedziach na interpelacje warmińsko-mazurskich posłów Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zadeklarowało, że "budowa niewątpliwie zostanie podjęta". Zastrzega jednak, że "trudno obecnie wskazać termin rozpoczęcia prac".

Droga krajowa nr 16 nazywana jest komunikacyjnym kręgosłupem woj. warmińsko-mazurskiego - łączy wschodnią i zachodnią część regionu. Biegnie od Ełku przez Mikołajki i Mrągowo do Olsztyna i dalej na zachód przez Ostródę do Iławy. W ocenie lokalnych samorządów modernizacja tej trasy jest niezbędna do dalszego rozwoju gospodarczego Warmii i Mazur.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.