PARTNER PORTALU
  • BGK

Działają w inkubatorze kieleckiego parku

  • PAP    1 stycznia 2012 - 09:01
Działają w inkubatorze kieleckiego parku

Ponad 30 firm prowadzi działalność w otwartym w połowie listopada inkubatorze Kieleckiego Parku Technologicznego (KPT). Większość świadczy usługi internetowe oraz usługi związane z grafiką i modelowaniem komputerowym.
Według pomysłodawców przedsięwzięcia, inkubator ma pobudzić przedsiębiorczość akademicką w środowisku uczelni wyższych. Instytucja zapewnia kompleksowe usługi dla innowacyjnych, nowo powstających przedsiębiorstw.

Jak poinformowała kierownik Wydziału Promocji i Rozwoju KPT Justyna Lichosik, nadal prowadzona jest rekrutacja wśród firm, które zgłosiły chęć prowadzenia działalności w instytucji. Docelowo w budynku inkubatora będzie mogło funkcjonować ok. 50 podmiotów gospodarczych.

Czytaj też: Otwarto inkubator technologiczny w Kielcach

W inkubatorze swoje miejsce znalazły firmy założone przez absolwentów Politechniki Świętokrzyskiej. Jedna z nich świadczy kompleksowe usługi outsourcingowe dla przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych oraz instytucji w zakresie m. in.: rekrutacji, doradztwa i szkoleń, reklamy. Inna zajmuje się projektowaniem inżynierskim oraz wykonywaniem rzeczywistych modeli i prototypów przedmiotów.

Jedna z firm zajmująca się promocją i reklamą zdecydowała się przenieść z Warszawy do Kielc (zabierz głos/oceń prezydenta). Jak mówią jej właściciele, kielecki inkubator oferuje korzystne warunki dla funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Swoją działalność prowadzi tam także oddział spółki zajmującej się badaniami nad zastosowaniem fizyki i informatyki kwantowej dla potrzeb analizy finansowej; od kilku lat przedsiębiorstwo funkcjonuje w Wielkiej Brytanii.

W inkubatorze działają także firmy zajmujące się poligrafią, farmaceutyką i produkcją filmową.

Nowocześnie wyposażony budynek inkubatora technologicznego ma ponad 4,5 tys. m kw. powierzchni. Znalazły się w nim m.in. sale biurowe i konferencyjne. Na jednej z kondygnacji powstanie zespół laboratoriów wzorniczych. W planach jest wyposażenie nowej serwerowni tak, aby spełnić wymagania technologiczne wszystkich klientów inkubatora.

Firmy działające w inkubatorze zostały objęte kompleksowym programem wsparcia na każdym etapie ich rozwoju: od idei do samodzielnej ekspansji rynkowej. Przewidziano m.in. preferencyjne stawki za wynajem powierzchni w nowocześnie wyposażonych pomieszczeniach, dostęp do usług biznesowo-rozwojowych, takich jak szkolenia i doradztwo, oraz usługi telekomunikacyjne.

Czytaj też: Polska Wschodnia budzi zazdrość

Kielecki Park Technologiczny zbudowano za 85 mln zł dzięki pomocy unijnej. 60 mln zł pochodziło z programu operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, pozostała kwota - z budżetu Kielc. Na potrzeby parku zagospodarowywana jest północna, przemysłowa część miasta przy ul. Olszewskiego.

Do końca marca 2012 roku powstanie Centrum Technologiczne, czyli biurowo-laboratoryjno-produkcyjny budynek o powierzchni 4,2 tys. m kw., dla krajowych i zagranicznych inwestorów bądź firm wychodzących z inkubatora. Powstanie także hala produkcyjna o powierzchni 6,5 tys. m kw.

Park ma w dyspozycji także 10 ha gruntów, z których mają zostać wyodrębnione działki oferowane do sprzedaży pod działalność gospodarczą. Teren Kieleckiego Parku Technologicznego został włączony do Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.