PARTNER PORTALU
  • BGK

Działają w inkubatorze kieleckiego parku

  • PAP    1 stycznia 2012 - 09:01
Działają w inkubatorze kieleckiego parku

Ponad 30 firm prowadzi działalność w otwartym w połowie listopada inkubatorze Kieleckiego Parku Technologicznego (KPT). Większość świadczy usługi internetowe oraz usługi związane z grafiką i modelowaniem komputerowym.
Według pomysłodawców przedsięwzięcia, inkubator ma pobudzić przedsiębiorczość akademicką w środowisku uczelni wyższych. Instytucja zapewnia kompleksowe usługi dla innowacyjnych, nowo powstających przedsiębiorstw.

Jak poinformowała kierownik Wydziału Promocji i Rozwoju KPT Justyna Lichosik, nadal prowadzona jest rekrutacja wśród firm, które zgłosiły chęć prowadzenia działalności w instytucji. Docelowo w budynku inkubatora będzie mogło funkcjonować ok. 50 podmiotów gospodarczych.

Czytaj też: Otwarto inkubator technologiczny w Kielcach

W inkubatorze swoje miejsce znalazły firmy założone przez absolwentów Politechniki Świętokrzyskiej. Jedna z nich świadczy kompleksowe usługi outsourcingowe dla przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych oraz instytucji w zakresie m. in.: rekrutacji, doradztwa i szkoleń, reklamy. Inna zajmuje się projektowaniem inżynierskim oraz wykonywaniem rzeczywistych modeli i prototypów przedmiotów.

Jedna z firm zajmująca się promocją i reklamą zdecydowała się przenieść z Warszawy do Kielc (zabierz głos/oceń prezydenta). Jak mówią jej właściciele, kielecki inkubator oferuje korzystne warunki dla funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Swoją działalność prowadzi tam także oddział spółki zajmującej się badaniami nad zastosowaniem fizyki i informatyki kwantowej dla potrzeb analizy finansowej; od kilku lat przedsiębiorstwo funkcjonuje w Wielkiej Brytanii.

W inkubatorze działają także firmy zajmujące się poligrafią, farmaceutyką i produkcją filmową.

Nowocześnie wyposażony budynek inkubatora technologicznego ma ponad 4,5 tys. m kw. powierzchni. Znalazły się w nim m.in. sale biurowe i konferencyjne. Na jednej z kondygnacji powstanie zespół laboratoriów wzorniczych. W planach jest wyposażenie nowej serwerowni tak, aby spełnić wymagania technologiczne wszystkich klientów inkubatora.

Firmy działające w inkubatorze zostały objęte kompleksowym programem wsparcia na każdym etapie ich rozwoju: od idei do samodzielnej ekspansji rynkowej. Przewidziano m.in. preferencyjne stawki za wynajem powierzchni w nowocześnie wyposażonych pomieszczeniach, dostęp do usług biznesowo-rozwojowych, takich jak szkolenia i doradztwo, oraz usługi telekomunikacyjne.

Czytaj też: Polska Wschodnia budzi zazdrość

Kielecki Park Technologiczny zbudowano za 85 mln zł dzięki pomocy unijnej. 60 mln zł pochodziło z programu operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, pozostała kwota - z budżetu Kielc. Na potrzeby parku zagospodarowywana jest północna, przemysłowa część miasta przy ul. Olszewskiego.

Do końca marca 2012 roku powstanie Centrum Technologiczne, czyli biurowo-laboratoryjno-produkcyjny budynek o powierzchni 4,2 tys. m kw., dla krajowych i zagranicznych inwestorów bądź firm wychodzących z inkubatora. Powstanie także hala produkcyjna o powierzchni 6,5 tys. m kw.

Park ma w dyspozycji także 10 ha gruntów, z których mają zostać wyodrębnione działki oferowane do sprzedaży pod działalność gospodarczą. Teren Kieleckiego Parku Technologicznego został włączony do Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.